Reklama
KOMBIT-kasy
Z ŻYCIA MIASTA

CYRK BEZ ZWIERZĄT W RADOMSKU? CHCE TEGO LEWICA I WIOSNA

Radomsko wolne od cyrków ze zwierzętami? Póki co to pytanie retoryczne. Wiadome jest jedno: radomszczańscy działacze Lewicy oraz Wiosny nie chcą w mieście organizacji pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. O swojej inicjatywie poinformowali w poniedziałek, 2 grudnia, podczas konferencji prasowej.

Przedstawiciele Lewicy oraz Wiosny przygotowali obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, której efektem ma być wprowadzenie w Radomsku zakazu organizacji pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt.

– Miarą człowieczeństwa jest stosunek ludzi do zwierząt. Gdybyśmy spytali sympatyków zwierząt o słowo klucz, które najlepiej charakteryzowałoby ich stosunek do czworonożnych przyjaciół, to usłyszelibyśmy „opiekuńczość”, „troska”, ale także „współistnienie” i „współodczuwanie” – mówiła jedna z inicjatorek akcji Małgorzata Ptak. Podkreślała, że w Polsce przygotowana został petycja, która wzywa Sejm do wprowadzenia zakazu udziału zwierząt w pokazach cyrkowych. Podobny zakaz obowiązuje już w wielu krajach. Póki co, w Polsce taki zakaz nie został wprowadzony. – Dlatego Polacy muszą zwracać się do lokalnych samorządów, by wprowadzały takie zakazy. Zdecydowało się na to około 20 samorządów. Bardzo chcielibyśmy, by Radomsko do nich dołączyło – podkreślała Małgorzata Ptak.

Wniosek z gotowym projektem uchwały w tej sprawie został złożony do przewodniczącego Rady Miasta Rafała Dębskiego. Zakłada on zakaz dzierżawy nieruchomości należących do Gminy Miasta Radomsko oraz będących w zarządzie jednostek organizacyjnych gminy pod lokalizację imprez cyrkowych z udziałem zwierząt, zakazanie dystrybucji biletów na tego typu imprezy w jednostkach organizacyjnych Gminy Miasta Radomsko oraz zakaz promocji tych wydarzeń z wykorzystaniem majątku Miasta Gminy Radomsko.

– Dokumenty, stanowiące początek tego przedsięwzięcia przekazaliśmy do przewodniczącego Rady Miasta. W ciągu 7 dni przewodniczący ma obowiązek przekazania dokumentów prezydentowi do zaopiniowania. Prezydent ma na to 14 dni. Następnie dokumenty powrócą do przewodniczącego Rady Miasta a następnie zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej – wyjaśnia Arkadiusz Ciach.

Po opublikowaniu w BIP dokumentów, rozpocznie się zbiórka podpisów pod petycją. Następnie tematem zajmą się radni. – Uważamy, że cyrk z udziałem zwierząt pozbawiony jest walorów edukacyjnych. Wręcz przeciwnie. Uczy on dzieci, które uczestniczą w pokazach przedmiotowego stosunku do zwierząt. Pod pozorem edukacji pokazuje się zwierzęta zniewolone, zachowujące się wbrew własnej naturze. Chcielibyśmy, aby Radomsko stało się kolejnym w Polsce miastem wolnym od cyrków wykorzystujących zwierzęta i promujących humanitarne formy rozrywki – apeluje Małgorzata Ptak.

Podczas konferencji Małgorzata Ptak, w imieniu właścicieli czworonogów zaapelowała również do władz miasta, by podczas miejskiej imprezy sylwestrowej nie były odpalane sztuczne ognie.

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW