Z ŻYCIA MIASTA

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM – ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM [FOTO, WIDEO]

Polegli na polu chwały! Cześć i chwała Bohaterom! Słowa te wielokrotnie padały podczas dzisiejszych uroczystości pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego, inaugurujących obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomsku. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

70. rocznica śmierci Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” upamiętniona jest na Ziemi Radomszczańskiej w sposób szczególny. Wszystko dlatego, by postać niezłomnego żołnierza walczącego w obronie Ojczyzny i zamordowanego przez jego oprawców nie zaginęła. Wszystko dlatego, by Polacy pamiętali, że „Warszyc” i jego żołnierze zginęli, abyśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w klasztorze oo. Franciszkanów.  Dalsza – świecka ich część miała miejsce pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego przy ul. Armii Krajowej w Radomsku. Wydarzeniu towarzyszyła uroczysta oprawa. Była Apel Poległych oraz salwa honorowa. Były i przemówienia.  – „Warszyc”. Konspiracyjne Wojsko Polskie, „Inka”, „Ogień”, setki dowódców, dziesiątki tysięcy żołnierzy, setki tysięcy Polaków, którzy w strukturach konspiracyjnych także po 1945 roku walczyli z bronią w ręku, aby uniemożliwić schołdowanie Polski przez Sowietów. Dzisiaj przywołujemy pamięć tego, który został zamordowany 70 lat temu, wówczas kapitana, dziś dzięki decyzji prezydenta Rzeczpospolitej polskiej Lecha Kaczyńskiego z 2010 roku – generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Można by rzec, że jest to nie tylko okoliczność tragiczna, ale i smutna. Można by rzec, że wspominamy dawno odeszłą w przeszłość pamięć, cienie naszych przodków. Ale nie, tak nie jest. Dzisiaj Wojsko Polskie przejmuje ich tradycje, wartości, świadczy o tym, że jest kontynuacja żołnierzy niezłomnych, tych którzy nigdy się nie poddali. Tylko Polska sprawiedliwa może być Polską silną. Tylko Polska sprawiedliwa możne zbudować silną armię. Tylko Polska sprawiedliwa może zagwarantować niepodległość – mówił Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Hołdem dla „Warszyca” oraz jego żołnierzy oddanym przez żyjących był Apel Poległych oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem KWP w Radomsku.

Biało – czerwone wieńce i wiązanki złożyła m.in. rodzina generała Sojczyńskiego, minister Antoni Macierewicz, poseł PiS Anna Milczanowska, przedstawiciele Wojska Polskiego, szef Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP Mieczysław Orzełek, kombatanci, uczniowie, Teatr Źródło, władze samorządowe miasta i powiatu radomszczańskiego.

W obchodach wzięli również udział radomszczanie, którzy – jak podkreślali, przyszli, aby oddać hołd bohaterom i nie tylko. – Nie często zdarza się w Radomsku usłyszeć salwę honorową oraz zobaczyć tyle ważnych osób w państwie – usłyszeliśmy od pana Wacława.

W uroczystościach nie uczestniczył natomiast prezydent Radomska Jarosław Ferenc oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku Jacek Gębicz. Samorząd Miasta Radomsko reprezentowali: wiceprezydent Małgorzata Kańska – Kipigroch oraz wiceprzewodniczący Artur Werner.

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close