Czwartek pod znakiem burz. IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem

Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla powiatu radomszczańskiego wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem.


Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad. Silne porywy wiatru będą towarzyszyć również chmurom konwekcyjnym, niekoniecznie z wyładowaniami atmosferycznymi.

Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek od godz. 11:00 do godz. 20:00.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Chmury konwekcyjne to rodzaj chmur powstałych w wyniku występującej w atmosferze konwekcji w sytuacji, gdy prądy wstępujące przekraczają poziom kondensacji, powyżej którego tworzy się chmura. Rozmiary tych chmur są bardzo różne w zależności od intensywności i pionowego zasięgu konwekcji. Często te chmury wywołują silne (Cumulonimbus) krótkotrwałe opady zwane opadami przelotnymi lub konwekcyjnymi.

Do chmur konwekcyjnych zalicza się rodzaje Cumulus i Cumulonimbus.

W meteorologii termin konwekcji stosowany jest do określenia ruchów pionowych, głównie ciepłych i wilgotnych mas powietrza w troposferze, szczególnie w przypadku niestabilnej troposfery, gdy rozwijają się prądy wstępujące i zstępujące.

Co oznacza alert pierwszego stopnia?

Stopień zagrożenia 1 (najniższy) oznacza się kolorem żółtym. Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

W przypadku ostrzeżenia przed burzami z gradem mogą wystąpić zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, a także zagrożenie życia od uderzenia piorunów.


Czytaj też: PGE informuje o planowanych wyłączeniach. Kiedy nie będzie prądu w Radomsku?

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD