CZY EURO JEST W STANIE ZASTĄPIĆ ZŁOTÓWKĘ?

Reklama

To temat debaty zorganizowanej przez uczniów Zespołu Szkół Elektryczno –Elektronicznych w Radomsku. Zdania młodych radomszczan są podzielone. Gościem specjalnym wydarzenia była asystentka europosła Jacka Saryusza  – Wolskiego, Agata Roksela.

Uczestnikami debaty, oprócz młodzieży z „elektryka” byli uczniowie radomszczańskich podstawówek nr 1, 4 i 7.  – Jestem „za” wprowadzeniem Euro do naszego kraju, ponieważ jako kraj członkowski powinniśmy posługiwać się wspólną walutą – zauważyła Karolina. – Jadąc do innego kraju będącego członkiem Unii nie musielibyśmy martwić się o wymianę pieniędzy – mówił z kolei Mateusz.

Wśród głosów na „nie” na plan pierwszy wysuwał się argument wzrostu cen. – Ceny w sklepach pójdą do góry, zdrożeją usługi gastronomiczne, fryzjerskie. Kolejnym argumentem na „nie” jest to, iż zarobki Polaków na tle innych członkowskich krajów będą wyglądały bardzo słabo. Trzeba też pamiętać o kosztach całej operacji – twierdzi uczeń „elektryka” Maciej Marczak.

Debacie przysłuchiwała się asystentka europosła Jacka Saryusza – Wolskiego, Agata Roksela, która wystąpiła nie tylko w roli unijnego eksperta, ale i prelegenta. – Jestem pod dużym wrażeniem aktywności uczniów. Chętnie włączali się w dyskusję oraz znali bez mała wszystkie odpowiedzi na zadane im pytania – przyznaje.

Co do wprowadzenia w naszym kraju Euro Agata Roksela nie pozostawia złudzeń: – Waluta Euro musi być przyjęta w naszym kraju, ponieważ określa to Traktat Akcesyjny. Niemniej jednak żaden dobry ekonomista nie odpowie na pytanie, kiedy to powinno nastąpić. A to dlatego, że trzeba spełnić wiele warunków – zauważa Agata Roksela.

Dzisiejsza debata była jednym z przedsięwzięć jakie „elektryk” podejmuje od września ubiegłego roku w ramach realizowanego projektu edukacyjnego, organizowanego przez Parlament Europejski. Po spełnieniu wszystkich jego założeń szkoła otrzyma certyfikat ambasadora Parlamentu Europejskiego.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD