Czy Powiat sam zapłaci za separator?

Reklama

Kosztuje ponad 70 tys. złotych i jest urządzeniem do oddzielania osocza z krwi osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem. W tym tygodniu, na wniosek Zarządu Powiatu, Rada Powiatu będzie decydować o wydaniu powiatowych pieniędzy na zakup separatora, dzięki któremu można będzie pozyskiwać osocze także w naszym szpitalu.

Osocze jest obecnie jednym z najważniejszych leków podczas ratowania najciężej chorych na COVID-19. Ze względu na dynamiczny wzrost liczby zachorowań, a co za tym idzie – na duże zapotrzebowanie osocza, bardzo potrzebnego najciężej chorym – uznaliśmy, że zakup separatora będzie niezbędnym krokiem do zapewnienia skutecznego leczenia – tłumaczy starosta Beata Pokora.

Jak informuje Starostwo Powiatowe, w ramach starań o zakup separatora na początku listopada starosta Beata Pokora wystąpiła do wojewody łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego z prośbą o sfinansowanie zakupu i uruchomienia w Szpitalu Powiatowym w Radomsku (w punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, gdzie pracuje specjalistyczna kadra) aparatury do oddzielania osocza z krwi oddawanej przez ozdrowieńców. Zarząd Powiatu wciąż czeka na odpowiedź w tej sprawie.

Tymczasem najbliższy punkt, w którym ozdrowieńcy mogą oddawać osocze, znajduje się w Łodzi. Pokonanie 100 kilometrów przekracza jednak możliwości wielu osób, które przeszły walkę z koronawirusem. Co więcej, budowa autostrady A1 w znaczny sposób utrudnia i wydłuża dojazd do  Łodzi. To ogranicza dostępność w korzystaniu z tej możliwości wsparcia leczenia kolejnych chorych.

Dlatego – zważywszy na wagę sprawy – Zarząd Powiatu wystąpił do Rady Powiatu o podjęcie decyzji w sprawie samodzielnego zakupu separatora. Projekt uchwały w tej sprawie po raz pierwszy będzie dyskutowany dziś podczas komisji budżetowej. Rada Powiatu wypowie się na ten temat w środę.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD