Czy powstanie druga placówka opiekuńcza? Radni są na tak

Reklama

Radni podczas obrad Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowali uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez powiat nieruchomości w Strzałkowie, w której zgodnie z założeniami ma powstać placówka opiekuńczo – wychowawcza. To będzie drugi tego typu obiekt na terenie powiatu radomszczańskiego, a jak przyznaje zarząd powiatu, to bardzo ważna inwestycja. Liczba dzieci, które wymagają takiej opieki wciąż wzrasta, a z powodu braku odpowiednich placówek w naszym powiecie dzieci umieszczane są w ośrodkach z dala od Radomska. Związane z tym wydatki są wysokie.

Nowy dom usytuowany jest w Strzałkowie. Zgodnie z planami kilkunastu młodych mieszkańców będzie mogło tam znaleźć swój dach nad głową jeszcze w tym roku. Dzisiejszej komisji towarzyszyła dyskusja radnych, jednak wszyscy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały.

O kryteria wyboru zapytał radny Paweł Chybalski.

Otrzymaliśmy wiele ofert. Ta oferta była zdecydowanie najlepsza. Ten dom był oceniany przez odpowiedni służby i pracowników straży pożarnej pod kątem ppoż. Służby nie mają zastrzeżeń. W placówce może przebywać maksymalnie 14 dzieci i w tym domu jest miejsce dla tylu podopiecznych.  Ten dom budowany jest z dobrych materiałów. W budynku pozostanie wiele elementów wyposażenia, co zmniejsza wydatki związane z wyposażeniem– tłumaczy Fabian Zagórowicz.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną i fakt, że budynek jest dalej zamieszkany przez właścicieli radni nie mieli możliwości obejrzeć domu. Jego wygląd i stan techniczno-prawny został opisany w operacie szacunkowym przygotowanym przez rzeczoznawcę majątkowego.

fot.powiat radomszczański

To duży murowany podpiwniczony dom z użytkowym poddaszem i dwoma garażami w bryle budynku (pow. zabudowy 174,3 m2, pow. użytkowa 208,8 m2) wybudowano w 2005 r. Ma wszelkie wymagane instalacje oraz centralne ogrzewanie gazowe i kominek z systemem rozprowadzającym. Budynek, wystawiony do sprzedaży przez obecnych właścicieli, jest niemal gotowy do zamieszkania. Na miejscu jest już nawet część mebli oraz wyposażenia kuchni i łazienek. W wyniku negocjacji cenę ustalono na 660 000 złotych.

Takie rozwiązanie jest też korzystne finansowo dla powiatu. Dla porównania w 2019 r. w placówkach opiekuńczo – wychowawczych poza terenem naszego powiatu przebywało 72 dzieci. Na ich utrzymanie powiat wydatkował 3 602 968 zł. Koszty pobytu dzieci w tych placówkach kształtowały się na poziomie od 3 843,93zł, do 6 272,58zł, miesięcznie za jedno miejsce. Dlatego powstał pomysł, aby domy dla dzieci wymagających opieki tworzyć na własnym terenie. Pierwsza placówka, POW Kamil, działająca od ponad roku w Strzałkowie pokazała, że pomysł warto kontynuować.

Ostateczną decyzję radni podejmą na czwartkowej sesji.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD