Select

Czy wiesz jak prawidłowo pielęgnować drzewa? Zaproszenie na szkolenie

Polonaisse

Pielęgnacja drzew to trudna sztuka, choć niektórzy wybierają proste rozwiązania – niestety ze szkodą dla drzewostanu. Wszyscy zainteresowani tematyką prawidłowej pielęgnacji drzew mogą przyjść na wykład – szkolenie, które poprowadzi dendrolog i wykładowca Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki dr Wojciech Zarzycki.

W związku z wieloma przypadkami nieprawidłowej pielęgnacji drzew – „ogławianiem” ich na terenach spółdzielni i wspólnot oraz firm, Miasto Radomsko zaprasza na szkolenie, aby zapobiec podobnym praktykom w przyszłości.

Spotkanie z dendrologiem Wojciechem Zarzyckim, odbędzie się w poniedziałek 6 czerwca br. o godzinie 12.00 w Urzędzie Miasta Radomska, w sali nr 104 – sala obrad.

Prawidłowa pielęgnacja drzew jest niezwykle trudną sztuką, ścięcie korony jest rozwiązaniem prostym, ale tragicznym w skutkach. Bo drzewo to nie tylko pień, ale również niematerialne dobra, które od niego uzyskujemy. Naukowcy nazywają je „usługami ekosystemowymi”, a należą do nich na przykład oczyszczanie powietrza czy działanie chłodzące. Niszcząc drzewa, pozbawiamy mieszkańców miast tych usług. Co gorsza, zazwyczaj dopiero po nieprawidłowej pielęgnacji drzewa stają się niebezpieczne – wyjaśnia dr Zarzycki. – Chciałbym o tym porozmawiać z ludźmi, nie krzyczeć i straszyć konsekwencjami prawnymi, ale uświadamiać. Wiem, że wiedzy z tego zakresu brakuje w szkole i choć bolą mnie zniszczone drzewa, to wiem, skąd się biorą. I chcę o tym porozmawiać, zmierzyć się z bardzo trudnymi pytaniami – podkreśla.

Na spotkaniu zostaną poruszone m.in. następujące treści:

  • rola drzew w środowisku miejskim,
  • usługi ekosystemowe świadczone przez drzewa,
  • podstawowe przepisy związane z wycinką drzew,
  • dopuszczalne w polskim prawie możliwości redukcji oraz wycinki drzew,
  • odpowiedzialność administracyjna za zniszczenie lub nieprawidłową pielęgnację drzew,
  • skutki prawne, społeczne, przyrodnicze, fizjologiczne nieprawidłowej korekcji korony drzewa.

Ponadto Miasto Radomsko wszczęło postępowania administracyjne w sprawie nieprawidłowości przy pielęgnacji drzew na terenach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz jednej z firm. Obecnie trwają oględziny drzew oraz wyjaśnianie okoliczności wykonania niewłaściwej przycinki.

Czytaj też: Pieniądze na ochronę przed cyberatakami dla szpitali w łódzkiem

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD