Dni Kina: Warsztaty pastiszu kadrów filmowych w I LO [ZDJĘCIA]

Reklama

Trwa XVII edycja Dni Kina. Dziś (24 października) w I Liceum Ogólnokształcącym rozpoczęły się dwudniowe warsztaty pastiszu kadru filmowego, prowadzone przez Katarzynę Zabłocką, która jest animatorką kultury, wykładowczynią w Instytucie Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Autorka wystaw i projektów poświęconych wielokulturowości i tolerancji. Wychowawczyni i mentorka młodzieży, zajmuje się edukacją artystyczną i filmową.


Pani Katarzyna mimo napiętego grafiku od lat przyjeżdża do Radomska aby poprowadzić zajęcia z młodzieżą. Zajęcia pastiszu to świadome naśladowanie stylu bądź konwencji danego gatunku.

Warsztaty oparte są na działaniach kreatywnych. W swej pracy uczniowie skupiają się na wybranych postaciach. W tym roku młodzież poszuka inspiracji m.in. w Ziemi Obiecanej.

Uczniowie podczas warsztatów starają się odtwarzać sceny, zadbawszy o charakteryzacje, światła, kadry. Wszystko jest pretekstem do dogłębnej i formalnej analizy dzieł. Dzięki aktywnej nauce poprzez tego typu warsztaty młodzież bez najmniejszego problemu będzie potrafiła świadomie analizować dzieła filmowe.

Z Radomska zawsze przywożę dużo dobrych wrażeń i emocji. Czasu nie mamy dużo, dlatego warsztaty będą bardzo aktywne. Rozpoczniemy od prezentacji, która ukaże realizacje waszych starszych kolegów, które powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Co istotne te działania oparte są na kreatywności, nie ma w nich zbyt dużego nakładu finansowego– mówiła prowadząca Katarzyna Zabłocka

Warsztaty rozpoczęły się częścią teoretyczną podczas, której uczniowie z I i II Liceum Ogólnokształcącego poznali definicje i zajęli się formalną analizą filmów. Później przyszedł czas na część praktyczną czyli inscenizację i sesję fotograficzną. Źródłem pierwszej inscenizacji była Pokutująca Maria Magdalena – obraz Georges’a de La Toura, francuskiego malarza z okresu baroku.

Bohaterem i gościem tegorocznej XVII Edycji Dni Kina, będzie Andrzej Seweryn – wybitny aktor i reżyser teatralny oraz filmowy; pedagog. Jego pierwsza znacząca rola filmowa to Maks Baum w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Zagrał również w takich filmach jak: „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, „Granica” Jana Rybkowskiego oraz „Człowiek z żelaza”, „Bez znieczulenia”i „Dyrygent” Andrzeja Wajdy. Za udział w tym ostatnim otrzymał w 1980 r. nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

W ramach tegorocznych Dni Kina młodzież poznaje twórczość artysty, oglądając filmy, czytając artykuły, recenzje, książki, następnie bierze udział w konkursie poświęconym jego życiu i twórczości. Dorobkiem Andrzeja Seweryna zainspirowane będą także: warsztaty realizatorskie, konkurs na etiudę filmową, warsztaty pastiszu kadrów filmowych i debata oxfordzka.

Podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 13 listopada w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, zostaną ogłoszone wyniki obu konkursów. Laureaci odbiorą nagrody z rąk jury oraz zaproszonego gościa. Centralną częścią gali będzie spotkanie z gościem – bohaterem Dni Kina, Andrzejem Sewerynem.


Czytaj też: Z miłości do kina. Rozmowa z Aleksandrą Kędrą, pomysłodawczynią Dni Kina

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD