Dodatkowe 20 milionów dla szpitali w Łódzkiem

Reklama

20 milionów złotych trafi do szpitali w Łódzkiem, które należą do sieci szpitali. Ryczałty szpitali wzrosną od 1 lipca. To oczekiwany przez dyrektorów szpitali powiatowych wzrost wyceny świadczeń m.in. w internie, kardiologii, ortopedii.

Od 1 lipca 2020 r. wzrasta kwota bazowa wynikająca z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Dzięki decyzjom Ministerstwa Zdrowia i NFZ, w tym samym czasie o 3% zwiększy się wycena świadczeń w ramach leczenia szpitalnego PSZ.

– To kolejny, po pakiecie stabilności finansowej dla sektora ochrony zdrowia w czasie COVID-19, element wsparcia finansowego szpitali. Teraz zwiększamy środki na świadczenia objęte ryczałtem w tzw. szpitalach sieciowych – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ przeznaczy na sfinansowanie tej podwyżki ponad 302 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego i zostały podzielone pomiędzy województwa wg algorytmu na rok 2020.

Jest to kolejna w tym roku zmiana planu finansowego. W stosunku do wyjściowych 6 173 226 tys. zł., plan finansowy Łódzkiego oddziału wzrósł o ponad 221  mln zł.  Obecnie kwota przeznaczona na świadczenia zdrowotne dla pacjentów w Łódzkiem to 6 394 655 tys. zł. Pieniądze, które trafią do szpitali w Łódzkiem, na pewno bardzo się im przydadzą i poprawią ich kondycję finansową. Pomogą szpitalom w utrzymaniu kadry.

Przeciętny wzrost wyniesie ok. 600 tys. zł, w przypadku największych podmiotów będzie to przeszło 2 mln zł.  Przygotowujemy stosowne aneksy, które  pozwolą szpitalom szybko odczuć tę zmianę finansową, która umożliwi pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych. Uruchomienie dodatkowych pieniędzy jest już tylko kwestią techniczną – informuje Artur Olsiński, dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

– W Łódzkiem w sieci szpitali są 34 szpitale, to w większości szpitale o znaczeniu powiatowym, ważne dla lokalnych społeczności i dla ochrony zdrowia w Łódzkiem. Dodatkowe 20 milionów złotych umożliwia kolejny wzrost ryczałtów w tym roku. W marcu ryczałty szpitali w sieci zwiększyły się o 116 milionów w porównaniu z rokiem 2019 – mówi Anna Arkusz, rzecznik prasowy ŁOW NFZ

Do szpitali w sieci szpitali z tej kwoty trafiło dotąd 51,5 mln zł. To wynagrodzenie m.in. za gotowość do opieki nad chorymi na COVID 19, ich leczenie, pretriage, testy w kierunku koronawirusa, pracę w punktach pobrań czy transport medyczny. Pieniądze otrzymało już 26 szpitali w Łódzkiem. Najwięcej pieniędzy, niemal 26 mln zł, otrzymał szpital jednoprofilowy w Zgierz; 2, 7 mln zł trafiło do Szpitala w Radomsku; 1,7 mln zł do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia; 1,2 mln zł do Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie; 27 tys. zł do SSW w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD