Z ŻYCIA MIASTA

DOFINANSOWANIE ŻŁOBKÓW NA NOWYCH ZASADACH

Zgodnie z przyjętym dziś projektem uchwały dotyczącym dotacji celowej dla niepublicznych żłobków, będzie ona wynosiła 290 złotych na każde dziecko.

złobek1

Przygotowanie nowej uchwały wymusiło życie. W uchwale podjętej przez radnych miejskich 30 grudnia 2015 roku nieprawidłowości dopatrzyła się Regionalna Izba Obrachunkowa. Zaskutkowało to tym, iż RIO złożyła skargę w sprawie wysokości, zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowych dla podmiotów prowadzących żłobki na terenie miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Innymi słowy, RIO zarzuciła radnym, iż faworyzują dzieci mieszkające w Radomsku (na te mieszkające poza nim dotacji nie było), że zbyt rygorystycznie określają procedury wypłacania dofinansowania, domagając się chociażby tego, aby w sprawozdaniu znalazły się data urodzenia dziecka czy ilość godzin sprawowanej opieki…

Wobec zaistniałej sytuacji miasto miało dwa wyjścia: uznać skargę RIO za przedmiotową lub – kolokwialnie mówiąc – iść na wojnę z wymienionymi instytucjami. Prezydent opowiedział się za pierwszym rozwiązaniem. Tożsamego zdania byli  radni miejscy, którzy podczas majowej sesji udzielili  pełnomocnictwo prezydentowi Radomska do reprezentowania Rady Miejskiej w Radomsku przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Łodzi. Wyrok w przedmiotowej sprawie zapadł 23 czerwca.  – Sąd przyznał rację Regionalnej Izbie Obrachunkowej – zauważa wiceprezydent Małgorzata Kańska – Kipigroch. – W ślad za wyrokiem sądu przygotowaliśmy nową uchwałę, w której zmieniliśmy kontrowersyjne zapisy – dodaje.

W myśl nowej uchwały dotacja na każde dziecko w żłobku będzie wynosiła 290 złotych.  – Właścicielki dwóch prywatnych żłobków funkcjonujących na terenie naszego miasta będą mogły liczyć na dotację w kwocie 290 złotych na każde dziecko uczęszczające do placówki. Według większości radnych z komisji zdrowia jest to kwota satysfakcjonująca, bo trzeba pamiętać o tym, iż budżet miasta jest ograniczony – zauważa radny Rafał Dębski. – Co do wątpliwości radnego Andrzeja Kucharskiego, że nie powinniśmy dofinansowywać dzieci będących mieszkańcami innych gmin powiem tak: właśnie ten zapis zakwestionowała mam RIO, a podtrzymał WSA.  Poza tym, trzeba powiedzieć sobie wprost, to nie jest tak, jak podnosi pan radny, że do naszych żłobków może będą chodzić dzieci z Krakowa czy z Częstochowy. Odrobina logiki… – dodaje radny Dębski.

Radny Andrzej Kucharski poproszony przez naszą redakcję o komentarz odmówił go. Przedmiotowym projektem uchwały zajmą się radni podczas jutrzejszej sesji.

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW