Select

Dożynki w gminie Żytno

Polonaisse
Tradycyjne dożynki obchodzili w niedzielę rolnicy z gminy Żytno. W uroczystościach zorganizowanych w tym roku we wsi Borzykowa uczestniczyli m. in.: poseł Anna Milczanowska i przedstawiciele władz powiatu.

Dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Borzykowej. Następnie korowód prowadzony przez starostów dożynek przemaszerował na plac miejscowej jednostki OSP, gdzie odbyła się ceremonia przekazania bochna chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów na ręce wójta gminy Żytno Mirosława Ociepy.

Ważnym punktem dożynek była prezentacja okazałych wieńców przygotowanych przez wszystkie sołectwa gminy Żytno oraz towarzyszące temu dożynkowe przyśpiewki i recytacje. Wśród atrakcji były też występy dzieci i młodzieży z przedszkola i szkół w Żytnie, Borzykowej i Silniczce, koncerty (m. in. Zespołu Ludowego ,,Moskorzewianie” i Zespołu ,,Big Band Włoszczowa”) oraz loteria, w której wygrać można było rowery.

Dożynki były też okazją do uczczenia 810. rocznicy Soboru Borzykowskiego oraz do promocji książki ,,Borzykowa znana i nieznana” autorstwa ks. dr. Jacka Kapuścińskiego i dr. Łukasza S. Kopery.

– Obchodzone dziś święto plonów symbolizuje ten piękny, pachnący bochen chleba, który wręczali starostowie dzisiejszych dożynek. To znak pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczności za zbiory. Znak ciężkiej codziennej, a czasem niedocenianej pracy rolnika i trudu, który trzeba wnieść, aby chleb mógł trafić na stoły w naszych polskich domach. Jesteśmy Wam za to winni wdzięczność i szacunek – mówił, składając rolnikom gratulacje Członek Zarządu Powiatu Michał KoskiChcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD