[pro_ad_display_adzone id="18192"]
[pro_ad_display_adzone id="46125"]
Z ŻYCIA MIASTAZ ŻYCIA MIASTA I POWIATU

DROGI – ODWIECZNY PROBLEM…

Ten kto jeździ po powiatowych drogach – wie jaki jest ich stan. Kolokwialnie pisząc: dziura goni dziurę…  Radni powiatowi z komisji rozwoju wespół z zarządem powiatu radomszczańskiego chcą to zmienić. Plan jest ambitny. Tyle tylko, że póki co, pieniędzy brak…

Całkowita długość dróg na terenie naszego powiatu, których zarządcą jest powiat to 429 kilometry. Obiektów inżynierskich, typu mosty, o które powiat musi dbać jest 30.  Jeżeli chodzi o drogi, to bez mała połowa wymaga remontów. Są i takie nawierzchnie, które domagają się całkowitej przebudowy. Nic zatem dziwnego, że  ocenie stanu dróg powiatowych, którą na zlecenie radnych z komisji rozwoju przygotował wydział dróg Starostwa Powiatowego w Radomsku towarzyszyła ożywiona dyskusja. Zauważmy, iż ocena ta ma posłużyć do zaplanowania remontów dróg na najbliższą kadencję, czyli na lata 2019 – 2023.  – Smutne jest to, że stan dróg na terenie naszego powiatu jest niezadowalający czy też zły w blisko 50 procentach. To jest ponad 200 kilometrów dróg – przyznaje Aleksander Broszkowski, naczelnik wydziału dróg radomszczańskiego starostwa.

Jak się okazuje najgorsze drogi są na terenie gminy Żytno i Przedbórz oraz w gminie Wielgomłyny. Najlepsza sytuacja jest natomiast w gminie Kamieńsk oraz Masłowice.

200 kilometrów dróg do remontu nie napawa optymizmem. Szczególnie dlatego, iż póki co kasa powiatu w tej materii rzec można świeci pustkami. – Na chwilę obecną nie mamy żadnych pieniędzy. O przepraszam, mamy zarezerwowane w budżecie powiatu, o czym zresztą mówiłem już wielokrotnie, pieniądze na dwie inwestycje. Przypomnę, na przebudowę ulicy Jagiellońskiej w Radomsku oraz remont mostu w Faliszewie (gm. Przedbórz). Reszta, to tylko fundusze na bieżące utrzymanie dróg oraz na uzupełnienie oznakowania drogowego  – zauważa A. Broszkowski.

Naczelnik ma jednak nadzieję, że pieniądze pojawią się… – Liczymy, że wzorem poprzednich lat pod koniec marca zostaną uwolnione tzw. wolne środki z roku ubiegłego. Zatem czekamy. Zobaczymy czy te pieniądze trafią do dróg czy też do oświaty… – mówi naczelnik Broszkowski.

Nadzieję na poprawę stanu dróg w naszym powiecie, jak i na pojawienie się na ich remont pieniędzy na przewodniczący komisji rozwoju Marek Rząsowski, które de facto zabiegał o powstanie raportu o stanie dróg powiatowych. – Jeżdżę powiatowymi drogami. Zdaję sobie sprawę w jakim są one stanie. Szczególnie w kilku gminach ich stan jest taki, że wymaga natychmiastowej reakcji. Przyjęliśmy założenie, że chcemy opracować 5 – letni plan naprawy dróg, tak aby sukcesywnie je naprawiać. Zależy nam na tym, aby na koniec tej kadencji samorządowej stan dróg w powiecie radomszczańskim był zadowalający – konkluduje przewodniczący Rząsowski.

Pokaż więcej
[pro_ad_display_adzone id="20732"]

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW