Luxbud

Dron, samolot gaśniczy i 13 zastępów straży gasiło pożar blisko domów na Bobrach

Polonaisse

W niedzielę, 27 marca na terenach nieużytków rolnych w miejscowości Bobry w gminie Radomsko doszło do największego w tym roku pożaru. Spłonęło 40 hektarów terenu w tym 05, hektara lasu. Do pożaru zaangażowanych było aż 13 jednostek straży pożarnej, dron oraz samolot gaśniczy.

Teren był trudno dostępny, strażacy walczyli, aby ogień nie rozniósł się na pobliskie budynki mieszkalne i gospodarcze. Akcja gaśnicza trwała wiele godzin. Swoje działania straż zakończyła dopiero po godzinie 21.

W ostatnim czasie, strażacy mają pełne ręce pracy spowodowane wypalaniem traw na polach, które jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę pozbawienia wolności nawet do 10 lat lub grzywny w wysokości 5-20 tys. zł.

Służby apelują – wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Dodatkowo pożarom sprzyja aura. Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h).

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają  się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

 

CZYTAJ TEŻ: Nielegalny tytoń i papierosy o wartości prawie 665 tys. zł ujawnili radomszczańscy policjanci

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD