Luxbud

Dzień Matki – dziś wyjątkowe święto

Polonaisse

Dzień Matki – wyjątkowe święto, w którym możemy podziękować mamom za lata troski, opieki, miłości i trudu włożonego w wychowanie.

Podczas tego święta mamy możliwość docenienia mamy za trud włożony w nasze wychowanie, w opiekę, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość.

W Polsce święto to obchodzimy zawsze 26 maja. W wielu krajach na świecie, jest to święto ruchome. To święto kosmopolityczne, obchodzone jest w ponad 140 krajach. Dlatego też jest jednym z najbardziej znanych międzynarodowych świąt na świecie, choć obchodzone jest w różnych krajach w różnych dniach w roku.

Swoimi początkami Dzień Matki sięga czasów starożytnych Greków i Rzymian. Starożytne kultury miały własne święta ku czci matek, często reprezentowanych przez boginie-matki, które symbolizowały płodność i urodzaj. To właśnie wiosną najczęściej odprawiano obrzędy związane z płodnością oraz zapewnieniem urodzaju. Pod postaciom matek-bogin, wiosna symbolizowała nowe życie.

Z kolei w USA święto to najpierw nazywane było jako Dzień Matczynej Pracy (koniec XIX wieku), następnie jako Dzień Matek dla Pokoju, aż w końcu w 1914 Kongres ustanowił Dzień Matki jako święto narodowe. Popularność święta wzrosła jednak w połowie XX wieku.

Natomiast w Polsce po raz pierwszy Dzień Matki świętowano 26 maja 1914 r. w Krakowie.

Dzień Matki to okazja do spędzenia razem czasu, złożenia życzeń i podziękować najważniejszej osobie w życiu. To właśnie wspólnie spędzony czas, rozmowa i uwaga są najwspanialszym prezentem, jaki możemy dać bliskiej osobie. Bukiet kwiatów, drobny upominek czy trafiony prezent stanowi tylko dopełnienie obchodów tego dnia.

Wszystkim mamom składamy serdeczne życzenia.

 

CZYTAJ TEŻ: Dzień Matki. Pamiętaj o profilaktyce

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD