Z ŻYCIA MIASTA

„DZIEWIĄTKA” MÓWI „NIE” SMOGOWI

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Radomsku przystąpiła do realizacji projektu ESA – Edukacyjna Sieć Antysmogowa. W ramach projektu szkoła została wyposażona przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) w miernik do pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

Urządzenie pomiarowe zamontowano na budynku szkoły. Miernik dokonuje ciągłych pomiarów i o każdej porze wskazuje stopień zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście. Wyniki pomiarów wyświetlają się na ledowej tablicy informacyjnej zamontowanej na zewnątrz szkoły i są widoczne dla wszystkich osób przemieszczających się obok budynku szkolnego.

Dane udostępniane są również przez Internet, co umożliwia społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności. Uczniowie wykorzystując dane archiwalne mogą wykonywać pod kierunkiem nauczycieli własne badania i analizy w korelacji, z czynnikami atmosferycznymi.
Dane pomiarowe można śledzić na stronie internetowej: esa.nask.pl.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez
Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

Cele projektu

– Edukacja dzieci i młodzieży oraz dostarczenie narzędzi dla nauczycieli w obszarze ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu: przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie, oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.
– Propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza i wpływu codziennych działań na jego jakość.
– Zwiększenie świadomości środowiska lokalnego w zakresie znaczenia problematyki jakości powietrza, jako dobra wspólnego o szczególnym znaczeniu dla zdrowia i funkcjonowania człowieka
– Pomaganie społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów, mających wpływ na jakość życia.

Marek Nowakowski, PSP 9 w Radomsku

 

Pokaż więcej
Jubiler Ako

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW