Reklama
KOMBIT-kasy
LOKALNI SPOŁECZNICYZ ŻYCIA MIASTA

„DZIEWIĄTKA” ZAANGAŻOWAŁA SIĘ W SZLACHETNĄ PACZKĘ

Zarówno uczniowie jak i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Radomsku chętnie pomagają potrzebującym. Szkoła już po raz piąty włączyła się w ogólnopolską akcję ph. Szlachetna Paczka. W tym roku społeczność szkolna niesie pomoc niepełnosprawnej mamie, która wychowuje samotnie trójkę dzieci, w tym  niepełnosprawną córkę.

O akcji opowiada nam psycholog szkolny Olga Olczyk.

– W tym roku wspieramy rodzinę pani Iwony z Radomska. Tam jest trója dzieci. 19-letni syn oraz córki w wieku 16 i 8 – lat. Pani Iwona i jedna z jej córek są niepełnosprawne. Kobieta straciła pracę. Mimo starań i chęci chociaż w części samodzielnego utrzymania rodziny nadal jest bezrobotna. Głównym jej dochodem są zasiłki i pomoc społeczna. Leczenie pani Iwony i jej córki pochłania większą część dochodu. W związku z tym mają  dużo potrzeb… – zauważa pani Olga.

Rodzina najbardziej potrzebuje opału, który jest szkoły największym wyzwaniem. Ale nie tylko. – Potrzebuje również rzeczy codziennego użytku takich jak żelazko, odkurzacz, patelnie, kołdry, poduszki, pościel, trwała żywność, środki chemiczne, przybory szkolne, kurtki, buty. W tym roku tych potrzeb jest wyjątkowo dużo – mówi nam Olga Olczyk.

Dlaczego akurat tę rodzinę wybrała społeczność „dziewiątki”?

Nasza rozmówczyni mówi wprost: – Ponieważ w poprzednich latach udawało nam się wesprzeć rodziny, które wybraliśmy. W roku ubiegłym udało nam się zorganizować dla wybranej rodziny prawie 40 paczek. W tym roku zdecydowaliśmy się na jeszcze większe wyzwanie. Zawsze staramy się wybrać rodzinę, z którą dzieci będą mogły się utożsamiać. Zależy nam, aby w wybranej przez nas rodzinie znajdowali się rówieśnicy uczniów naszej szkoły. Dzięki temu dzieci uczą się, że życie nie zawsze układa się tak jakbyśmy chcieli. Chcemy naszych uczniów nauczyć poczucia wspólnoty i empatii. W akcji bierze udział cała szkoła, nie tyko uczniowie. Również rodzice, pracownicy szkoły, nauczyciele. Cała nasza społeczność szkolna pomaga rodzinom. Nie ukrywamy, chętnie skorzystalibyśmy z pomocy osób spoza naszej szkolnej społeczności. Naprawdę jest ciężko zapewnić wszystkie potrzeby. Zwłaszcza opał, którego tona kosztuje około 1000 złotych. W ubiegłych latach wyzwaniem było dla nas uzbieranie na pralkę. Udawało się. Dlatego też mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie!

Jak długo potrwa zbiórka?

– Zbiórka rzeczy trwa do piątku 29 listopada, ponieważ od 2 grudnia zaczynamy pakować nasze podarunki – zauważa Olga Olczyk. – Dzieci często zostają po lekcjach, pakują dary w ozdobne papiery. Wszystko po to, aby nasze paczki wyglądały jak prezent. Od 6 do 8 grudnia trwa weekend cudów. My zwykle zawozimy dary do punktu Szlachetnej Paczki. W tym roku będzie to „Elektryk”. Również rodzice często nam pomagają i przynoszą przygotowane przez siebie paczki. Dzięki temu my jako szkoła mamy poczucie, że należymy do większej społeczności – konkluduje psycholog PSP nr 9 w Radomsku Olga Olczyk.

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW