Dziś święto Trzech Króli

6 stycznia tradycyjnie obchodzone jest Święto Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego. Na Wschodzie była ona znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. Święto jest nierozerwalnie związane z Bożym Narodzeniem.

Chrześcijańska uroczystość ma uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej. W kościele rzymskokatolickim jest to święto nakazane.

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok.

Od 2011 roku jest dniem wolnym od pracy. W wielu miejscach na świecie, 6 stycznia świętowany jest przez Orszak Trzech Króli. W tym roku nie będzie tradycyjnego przejścia ulicami miasta we wspólnym korowodzie. Organizatorzy, jednak nie rezygnują z tej pięknej tradycji i zachęcają do udziału we wspólnym Orszakowym Kolędowaniu.

Dla uczniów radomszczańskich szkół podstawowych przygotowano rodzinny konkurs na wykonanie i nagranie ulubionej kolędy, do przedszkolaków skierowany jest konkurs plastyczny.

Organizatorzy zachęcają do wspólnego śpiewania kolęd w radomszczańskich i okolicznych parafiach po mszach świętych.

Wspólnym elementem łączącym uczestników kolędowania są korony i inne orszakowe gadżety. Wydarzenia sukcesywnie są nagrywane i umieszczane na stronach internetowych i mediach społecznościowych.

Organizatorami Orszakowego Kolędowania jest jak co roku Parafia św. Lamberta, PSP nr 9 w Radomsku i Urząd Miasta.

.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW