Dzisiaj Dzień Babci. Nie zapomnijmy o życzeniach i bezpieczeństwie seniorów

Reklama

Dzisiaj i jutro świętujemy wyjątkowe dni, o których nikt nie powinien zapomnieć – Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger . W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.

Niestety nasi bliscy coraz częściej padają ofiarami oszustów. Nieustannie zdarzają się przypadki oszustw, gdzie przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, kurierów czy podając się za członków rodziny zabierają seniorom często oszczędności całego życia. Choć o tych metodach dużo się mówi i są one dobrze znane, to w dalszym ciągu wiele osób zostaje pokrzywdzonych tego rodzaju przestępstwami. Oszuści sięgają po rozmaite sposoby, by uwiarygodnić się w oczach swoich ofiar. Wykorzystują łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować. W tym trudnym czasie policjanci apelują o rozwagę, szczególnie w najbliższych dniach uważajcie na kurierów, którzy mogą próbować wyłudzić wasze dane osobowe, adres zamieszkania bądź dodatkową opłatę np. za dostarczenie paczki od rzekomego wnuczka!

Bądź sprytniejszy od oszustów:

 • NIGDY nie przekazuj pieniędzy osobom obcym! – to najważniejsza zasada. Nie ważne, za kogo będą się podawać – legitymacje i dokumenty mogą być fałszywe – oszuści są dobrze przygotowani do takich zadań.
 • nie zostawiaj gotówki ani kosztownych przedmiotów w miejscach wskazanych przez rozmówców telefonicznych, nie wyrzucaj ich przez okno, nie pozostawiaj za drzwiami mieszkania.
 • nie pożyczaj pieniędzy osobom, które znane są tylko z widzenia lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim – oddając pieniądze nie wiesz, w jaki sposób i przez kogo zostaną one wykorzystane – w ten sposób możesz stracić wszystkie oszczędności
 • weryfikuj każdą otrzymaną informację! – po zakończeniu rozmowy telefonicznej należy samemu skontaktować się z wnukiem, z kuzynem i zapytać czy potrzebuje pomocy. Policja, ani funkcjonariusze innych służb, nigdy nie proszą obywateli o pieniądze, ich wypłatę z banku, bądź dokonanie przelewu! Nawet podpisanie jakiegokolwiek pokwitowania nie powinno uśpić naszej czujności.
 • chcąc powiadomić o sprawie policję, bądź zweryfikować prawdomówność dzwoniącego, najpierw bezwzględnie zakończ rozmowę. A następnie po upewnieniu się, że połączenie zostało przerwane zadzwoń na nr 112. Przestępcy często proszą seniora, żeby się nie rozłączał i wybrał na klawiaturze telefonu nr 112. Senior jest przekonany, że dzwoni na policję, a tymczasem w słuchawce odzywa się wspólnik przestępcy, który jest obok niego.
 • gdy jesteś sam pod żadnym pretekstem nie wpuszczaj nikogo do swojego domu – oszuści usypiają czujność rozmówcy i plądrują mieszkanie – nie pozwól na to!
 • nie otwieraj drzwi, gdy tyko usłyszysz dzwonek. Najpierw sprawdź, kto stoi za drzwiami. Jeżeli nie znasz tej osoby rozmawiaj przez zamknięte drzwi. Wizytę administratorów, hydraulików, kominiarzy itd. można umówić telefonicznie na konkretny dzień i godzinę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do domu;
 • dobrą praktyką jest, by w trakcie wszelkich kontroli technicznych bądź wizyt urzędników, pracowników spółdzielni, instytucji pomocowych, pielęgniarek itp., mieć wsparcie kogoś młodszego: syna, córki, zięcia, wnuka.
 • nie należy wpuszczać do klatki schodowej nieznajomych osób podających się za listonosza, kuriera, konserwatora, bądź wchodzących pod pretekstem pozostawienia ulotek
 • nie otwieraj nieznanych linków do stron, nigdy nikomu nie udostępniaj haseł do kont internetowych,
 • nie przekazuj swoich danych osobowych i pod żadnym pozorem nie rób przelewów internetowych na wskazane w wiadomościach numery kont.
 • robiąc zakupy przez Internet, w miarę możliwości, zapewnij sobie wsparcie zaufanej osoby podczas dokonywania transakcji – jedno, choćby przypadkowe, kliknięcie w link może doprowadzić do niekorzystanego rozporządzania twoimi danymi oraz przekazanym mieniem.

Źródło : KWP w Łodzi

Czytaj też: Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej z certyfikatem jakości

 

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD