Reklama
KOMBIT-kasy
APLIKACJAZ ŻYCIA MIASTA

E -RECEPTY OBOWIĄZKOWE OD DZIŚ. JAK Z NICH KORZYSTAĆ?

Od dziś wszyscy lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept, popularnie zwanych e-receptami. Od teraz, żeby wykupić lek przepisany przez lekarza, będziemy mogli się posłużyć w aptece czterocyfrowym kodem, który dostaniemy w SMS lub mailem.

W specjalnych przypadkach, pacjent będzie mógł również z wydruku systemu. Dotyczy to recept w ramach tzw. importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
recept transgranicznych (do końca 2020 r.), recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej), braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu. Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż ww. przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją.

-Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków. Ponadto przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2020 r. receptę w postaci papierowej. Każdy pacjent otrzyma e-receptę w dogodnej dla siebie postaci  wydruku, SMS (jeśli taką dyspozycję złożył na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, Pdf dołączonego do emaila (jeśli taką dyspozycję złożył na swoim Internetowym Koncie Pacjenta). W minionym roku w województwie łódzkim wystawiono 3,5 miliona e-recept. Wystawiło je 4 tys. lekarzy a otrzymało 608 tys. pacjentów. Najstarszy pacjent ma 107 lat a najmłodszy – 6 dni – mówi Anna Leder, rzecznik rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.

Jakie jest wasze zdanie na temat e-recept? Czy są dla Was czytelne? Wyraźcie swoje zdanie i wypełnijcie naszą ankietę.

 

Czytaj też: https://pulsradomska.pl/na-co-do-kina-repertuar-kina-pasja/

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW