MEBIN

Emeryci z łódzkiego w większości mają już „trzynastki” na kontach

Jubiler Ako

Prawie 563 tys. emerytów i rencistów z łódzkiego otrzymało już jednorazowe świadczenie pieniężne zwane „trzynastką”, na łączną kwotę ponad 675 mln. zł.  – Najwięcej bo niemal 291 mln złotych popłynęło do emerytów i rencistów obsługiwanych przez I oddział ZUS w Łodzi, „trzynastki” zostały wysłane do ponad  242 tys. świadczeniobiorców. II oddział ZUS w Łodzi przesłał trzynastki w łącznej kwocie niemal ponad 204 mln złotych do blisko 170 tys. świadczeniobiorców i oddział ZUS w Tomaszowie Mazowieckim do ponad 150 tys. emerytów i rencistów wysłał jednorazowe świadczenie pieniężne w kwocie ponad 180 mln zł – tłumaczy Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie łódzkim.

W całym kraju już ponad 8 milionów emerytów i rencistów otrzymało dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Ponad 7,8 mld złotych trafiło do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe świadczenia ok. 9 mln osób. Większość trzynastek zostanie wypłacona w kwietniu. Ponieważ ostatni termin wypłaty świadczenia przypada 25 kwietnia, czyli w sobotę, emeryci i renciści otrzymają trzynastkę już w piątek.

Wszyscy uprawnieni otrzymają trzynastkę, która wynosi 1200 złotych brutto, czyli najczęściej 981 zł na rękę. -Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury (w tym pomostowej), renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (czyli świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile 31 marca miały prawo do jednego z tych świadczeń. Należy zauważyć, że jeśli na ten dzień wypłata świadczenia była zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać – dodaje rzecznik.

Świadczenie, jest wypłacane wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto. ZUS rozpoczął także wysyłkę decyzji o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki”. Emeryci otrzymają taką informację w jednej przesyłce pocztowej.

 

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW