Europejskie Odznaki Jakości dla SOSW w Radomsku
Europejska Odznaka Jakości przyznawana jest przez Centralne Biuro Programu eTwinning tym projektom, które zostały zgłoszone do Europejskiej Odznaki Jakości przez co najmniej jedno Krajowe Biuro eTwinning, a ponadto przynajmniej dwóch partnerów otrzymało Krajową Odznakę Jakości. To kolejny wyznacznik sukcesu i poświadczenie, że projekt osiągnął pewien standard na poziomie europejskim. Europejskie odznaki przyznawane są tylko raz w roku i ogłaszane są na portalu etwinning.net.
Pierwszym krokiem jest jednak uzyskanie Krajowej Odznaki Jakości (KOJ), ponieważ EOJ mogą otrzymać jedynie te projekty, w których przyznano co najmniej dwie Krajowe Odznaki Jakości w dwóch różnych krajach.
Odznaka Jakości przyznawana jest najciekawszym projektom, które prezentują wysoki poziom w kwestii innowacyjności i kreatywności, a także w interesujący sposób korzystają z technologii TIK i swoje działania opierają na współpracy i wspólnych efektach wszystkich zaangażowanych partnerów.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radomsku został nagrodzony Europejskimi Odznakami Jakości za pracę uczniów w międzynarodowych projektach eTwinning:
- Święta Dziwne i Nietypowe,
- Natura to moja Kultura/Nature is my Culture,
- GAME BOX,
- PUPPET FEST,
- Żyjemy w sposób zrównoważony.
To osiągnięcie oznacza, że zarówno praca nauczycieli, praca uczniów i szkoły zostały ocenione jako reprezentujące najwyższy europejski poziom. Realizowane projekty zostały ocenione pod kątem następujących sześciu kryteriów merytorycznych:
- innowacja pedagogiczna i kreatywność,
- integracja z programem nauczania,
- komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi,
- współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi,
- wykorzystanie technologii,
- rezultaty, wpływ i dokumentacja.
W tych projektach, oprócz szkół partnerskich z Albanii, Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Litwy, Macedonii Północnej, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Tunezji, Turcji, Ukrainy, Włoch brali też udział uczniowie SOSW pod opieką nauczycieli Beaty Michałek oraz Małgorzaty Iry jako założyciela dwóch nagrodzonych projektów – „Święta Dziwne i Nietypowe” oraz „Natura to moja Kultura/Nature is my Culture”.
Sukces, jakim jest uzyskanie tytułu prestiżowej Europejskiej Odznaki Jakości, placówka zawdzięcza przede wszystkim naszym nauczycielom oraz uczniom i ich rodzicom, ich zaangażowaniu, poświęceniu, spotkaniom on-line ze szkołami partnerskimi, i co najważniejsze w takich projektach – chęci współpracy pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu. To dla ośrodka pierwsze takie nagrody i wyróżnienia, ale na pewno nie ostatnia przygoda z eTwinning – mówi Małgorzata Ira, szkolny koordynator projektów eTwinning.