Ewakuacja personelu w Szpitalu Powiatowym w Radomsku
Ewakuacja personelu Szpitala Powiatowego w Radomsku. W pomieszczeniach apteki szpitalnej włączył się alarm. Nie wiadomo, gdzie znajdowało się źródło ognia, ale dość szybko pojawił się dym.
Kierownik apteki zarządziła ewakuację personelu. Na zewnątrz budynku wyszło kilkanaście osób, także tych pracujących w Pracowni Cytostatycznej. Błyskawicznie przyjechały trzy zastępy straży pożarnej.
Po przeliczeniu ludzi okazało się, że w mocno zadymionym budynku znajdują się jeszcze się dwie osoby. Strażacy wyposażeni w aparaty tlenowe szybko zlokalizowali poszkodowanych i sprawnie je ewakuowali. Jedna osoba z poparzeniami wymagała wdrożenia czynności resuscytacyjnych. Miała liczne rany oparzeniowe.
Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń, które w szpitalu przeprowadzali strażacy z KP PSP Radomsko. Wszystko po to, by w czasie prawdziwego pożaru, każdy wiedział, co i jak ma robić. Strażacy muszą wiedzieć, na jakie zagrożenia mogą natrafić w szpitalu, muszą znać rozplanowanie budynków i orientować się, jak w danym terenie najszybciej zbudować linie gaśnicze i prowadzić akcję. Ważne także, aby pracownicy wiedzieli, jak mają reagować, kogo mają słuchać i jak w sytuacji zagrożenia współdziałać, by ułatwić pracę strażakom i ratownikom.
Ćwiczenia miały za zadanie wypracowanie schematów i procedur, które podczas realnego zagrożenia ułatwiają prowadzenie działań ratowniczych. Chodzi o wytworzenie pewnych nawyków, które pomagają szybciej i sprawniej przeprowadzić ewakuację personelu do wyznaczonych stref.
Po zakończeniu działań przystąpiono do omawiania ćwiczeń. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności radzenia sobie podczas zdarzeń oraz przygotowanie strażaków na wszelkie możliwe wyzwania, jakie mogą się pojawić podczas rzeczywistych akcji ratowniczych. Przećwiczono wiele elementów, takich jak zadysponowanie, dojazd do miejsca akcji, podanie rozpoznania wstępnego, ilość sił i środków, dowodzenie akcją, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, przeliczenie osób ewakuowanych, zabezpieczenie wodne, zasilanie energetyczne, rozpoznanie szczegółowe, rozwinięcie linii gaśniczych, wejście roty w aparatach oraz lokalizację pożaru, przeszukanie budynku, lokalizację pożaru, ewakuację osób poszkodowanych z budynku, pierwszą pomoc osobom ewakuowanym, wypisanie kart KPP i miejsca przekazania działań oraz zakończenie akcji gaśniczej.
Czytaj też: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zmień opony na zimowe