Festiwal 3 x Różewicz. Spektakl “Wyskubki” [FOTO]

Reklama

Na deskach Miejskiego Domu Kultury w Radomsku podczas drugiego dnia festiwalu 3 x Różewicz, wystąpili aktorzy z Wrocławskiego Teatru Współczesnego, w spektaklu pt. Wyskubki, do fragmentów dzieł dramaturga i poety, Tadeusza Różewicza.


Śpiew, taniec i poezja – Wyskubki to spektakl, w którym zaciera się podział na aktorów i widzów. Pretekstem jest tytułowy zwyczaj, który polega na darciu pierza przez kobiety, a najczęściej kończy się wspólną zabawą. Obrzędowi na scenie towarzyszą kompozycje Aleksandra Brzezińskiego, zainspirowane trzema tradycjami – ludową, klezmerską i folkloru miejskiego – wywiedzionymi z historii terenów pogranicza Mazowsza, Śląska i Wielkopolski.

To przedstawienie jest próbą poszukiwania w poezji i prozie Tadeusza Różewicza śladów Gabrielowa – wsi, z której pochodzi jego rodzina – mówi Paweł Kamza, reżyser Wyskubków, a zarazem adaptator.

Na twórczość Różewicza najczęściej patrzy się z perspektywy Awangardy, tymczasem twórcy spektaklu szukają w niej odniesień do tradycji ludowej.

W jego utworach są ślady liryki ludowej i wykorzystujemy je, stały się naszymi piosenkami – podkreśla Kamza.

Spektakl powstał na podstawie wierszy i fragmentów opowiadań Tadeusza Różewicza (m.in. z tomów: Matka odchodzi, Pięć poematów, Echa leśne i Poemat otwarty).

W spektaklu wystąpili aktorzy: Anna Błaut, Dominika Probachta, Ewa Niemotko, Zina Kerste, Miłosz Pietruski i Krzysztof Boczkowski. Spektakl przygotowali: Paweł Kamza (adaptacja i reżyseria), Iza Kolka (scenografia i kostiumy), Aleksander Brzeziński (kompozycje i muzyka na żywo), Adrian Rzetelski (choreografia), Justyna Bartman-Jaskuły (inspicjentka), Jacek Mieczkowski (realizacja światła) i Piotr Postemski (realizacja dźwięku).



Co jeszcze zaplanowano w festiwalowym programie?

W niedzielę organizatorzy zapraszają na grę miejską. Nad zagadkami dotyczącymi życia braci Różewiczów pracują instruktorki Marta Renik i Joanna Dudek.

Gra to innowacyjne podejście do edukacji kulturalnej. Poprzez rozwiązywanie zagadek i wykonywanie zadań, uczestnicy nie tylko zdobywają wiedzę, ale także angażują swoje umysły w aktywne myślenie. To idealna forma na rozwijanie kreatywności i logicznego myślenia.

Uczestnicy muszą korzystać z wiedzy z różnych dziedzin, aby skutecznie rozwiązywać zadania. To również okazja do nawiązania nowych znajomości i współpracy w zespołach. To nie tylko nauka, ale również odkrywanie historii nieznanych miejsc, które są często niedoceniane w codziennym życiu.

Gra Miejska „Miasto Różewiczów” to wyjątkowa okazja do połączenia rozrywki i edukacji kulturalnej. To próba przypomnienia o wartościach kulturowych i artystycznych naszego miasta oraz odkrywania historii, która tkwi tuż obok nas. Rozpoczęcie gry o godz. 10.

Wieczorem w MDK zagości poezja. Na początek (godz. 17) spotkanie z Michałem Wiktorem Krzemińskim, laureatem XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Później rozmowa z Edytą Jachowicz – Bąk, którą w ubiegłym roku wyróżniono za cykl wierszy „Opowieści starego kredensu”.

A w poniedziałek (9 października, godz. 19)„creme de la crème” – prapremiera spektaklu „Kartoteka” w reż. Rolfa Alme. Norweski reżyser, tym razem pracuje z aktorami Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Data spektaklu oczywiście nieprzypadkowa. 9 października to urodziny Tadeusza Różewicza. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

Portal Puls Radomska jest patronem medialnym festiwalu.


Czytaj też: Festiwal 3 x Różewicz. Maja Dziedzic i jej “Musca domestica. Epifanie Tadeusza Różewicza” [FOTO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD