Finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci i finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce, również budynek urzędu miasta w Radomska, zostały podświetlane na czerwono.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne nt. ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwały od 8 października do 19 listopada.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci.
Natomiast 20 listopada przypada wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W dniu 21 listopada również będą miały swój głos. Tego dnia urząd miasta przy współudziale Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku organizuje debatę międzyszkolną, jako podsumowanie kampanii. Tematem głównym debaty będzie przemoc rówieśnicza. Celem jest, aby o przemocy wobec dzieci i młodzieży mówić w szerszym kontekście, również rozmawiać z samą młodzieżą.
W spotkaniu wezmą udział m.in. psycholodzy, kuratorzy sądowi, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Radomsku oraz przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku.
Czytaj też: „Bezpieczny – trzeźwy kierowca” – debata społeczna [FOTO]