FONTANNY (NIE) DLA RADOMSKA

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że radomszczanie w najbliższym czasie nie doczekają się nowej fontanny w parku przy placu 3 Maja. Mimo wcześniejszych zapowiedzi magistratu obiekt – przynajmniej na razie, nie zostanie przebudowany. Nadzieja w fontannie multimedialnej, która ma powstać w ramach budżetu obywatelskiego. Niestety ta inwestycja również napotyka na problemy.

Znajdująca się przy placu 3 Maja fontanna znacznie odbiega od tego typu obiektów, które można oglądać w sąsiednich miastach, chociażby w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, czy Bełchatowie. – To zwykły ciek, albo raczej sik wodny, a nie fontanna – mówią radomszczanie.

Jeszcze w ubiegłym roku wydawało się, że również nasze miasto doczeka się fontanny z prawdziwego zdarzenia. Takie wizje roztaczali miejscy urzędnicy. Obiekt miał zostać gruntownie przebudowany. W zakres inwestycji miała wejść wymiana instalacji wodociągowej i elektrycznej, montaż oświetlenia i nowej dyszy wodotrysku a także remont pomieszczenia technicznego. – Z całą pewnością zmieni się strumień wody. Chcemy też wodę podświetlić. Wielkość fontanny pozostanie bez zmian – mówiła w lipcu 2016 roku naczelnik wydziału ochrony środowiska UM Marzanna Proszowska. We wrześniu 2016 r. okazało się, że po ogłoszeniu przez magistrat przetargu na przebudowę fontanny nie zgłosiła się żadna firma, która zechciałaby zrealizować inwestycję. Jednak miejscy urzędnicy wciąż zapewniali, że inwestycja zostanie zrealizowana. Fiasko pierwszego przetargu upatrywali w zbyt małej kwocie przeznaczonej na realizację tego zadania. Podkreślali, że budżecie miasta na 2017 rok (w dziale Ochrona Środowiska) na przebudowę fontanny zostanie zabezpieczona kwota 90 tys. złotych. – Mamy nadzieję, że dzięki zwiększeniu środków na realizację zadania, znajdą się firmy chętne przystąpić do przetargu – mówiła naszej redakcji 27 września 2016 roku Karolina Turowska z biura prasowego Urzędu Miasta w Radomsku.

Jest marzec 2017 roku. Modernizacja fontanny wciąż nie jest rozpoczęta. I jak się okazuje rozpoczęta nie będzie. Z Urzędu Miasta w Radomsku otrzymaliśmy informację, że w 2016 r. podjęto działania zmierzające do poprawy funkcjonalności fontanny. W tym celu przeprowadzono dwukrotnie zapytania ofertowe, na które nie uzyskano odpowiedzi od żadnej z zaproszonych firm. Co to oznacza? Niestety, jest to równoznaczne z tym, że fontanna w najbliższym czasie nie zostanie przebudowana. Doczeka się jedynie corocznego przeglądu. – Fontanna  działać będzie od 15 kwietnia do 15 października 2017 r. Przed uruchomieniem po okresie zimowym, jak co roku będzie przeprowadzony generalny przegląd urządzenia, który obejmować będzie przegląd i sprawdzenie pompy po okresie zimowym, montaż dyszy, przegląd i bieżącą konserwację silnika pompy, czyszczenie filtrów przy pompie, czyszczenie i regulację dyszy fontanny, kontrolę poziomu wody w niecce fontanny i jej uzupełnianie, kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznej i aparatury sterowniczo- zasilającej a także wybieranie śmieci z niecki fontanny bez spuszczania wody – informuje Karolina Turowska z biura prasowego urzędu miasta.

Czy mieszkańcy Radomska doczekają się chwili, w której będą mogli powiedzieć: „To jest fontanna na miarę XXI wieku”? Jedyna nadzieja w fontannie multimedialnej, która dzięki projektowi w ramach II edycji budżetu obywatelskiego ma powstać w Parku Solidarności. Ta jednak, by mogła w pełni funkcjonować musi zostać wybudowana w całości. Przypomnijmy. Radomszczanie, w ramach budżetu obywatelskiego z dwóch części fontanny wybrali tylko jedną. I pojawił się problem. Na drugą brakuje pieniędzy. Ponieważ władze miasta zapewniają, że zależy im na realizacji tego zadania w całości zapytaliśmy, czy wystąpiły do radnych, albo czy same wygospodarowały w budżecie miasta środki potrzebne do kompleksowej realizacji zadania. – Miasto nie występowało do radnych o zabezpieczenie funduszy na Fontannę Multimedialną II. Decyzję w sprawie zabezpieczenia niezbędnych środków na realizację Fontanny Multimedialnej II zostaną podjęte po rozstrzygnięciu postępowania w sprawie wyłonienia wykonawcy na realizację Fontanny Multimedialnej I. Obecnie trwa procedura wyłonienia jej wykonawcy z przewidywanym terminem realizacji do 30 czerwca 2017 roku. Po dokładnym określeniu kosztów realizacji projektu Fontanna Multimedialna I, będzie wiadomo jaką kwotę trzeba zabezpieczyć na realizację drugiego projektu – wyjaśnia Karolina Turowska.

Miejmy nadzieję, że urzędnicy dotrzymają słowa i że tym razem zapewnienia o nowoczesnej fontannie nie pozostaną jedynie pustymi słowami…

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD