Select

ŻEROMSKIEGO/REYMONTA: ARCHEOLODZY ODKRYWAJĄ NIEZNANĄ HISTORIĘ MIASTA [FOTO]

Znaleziono drewnianą zabudowę....

Polonaisse

Prace archeologiczne w centrum Radomska trwają od kilku tygodni. Pracujący na miejscu zespół archeologów co rusz odkrywa nowe fakty związane z naszym miastem. Ich praca powoli wkracza w ostatni etap badań. Obecnie prace odbywają się na wysokości skrzyżowania ul. Żeromskiego z Reymonta. Znaleziona drewniana zabudowa pozwala archeologom odkrywać nieznaną do tej pory historię Radomska…

– Odkrywamy zabudowę związaną z placem, który kiedyś tutaj funkcjonował. Dopiero zaczynamy zbierać o nim informacje. Do tej pory miejsce to uważane było tylko za skrzyżowanie ulic. Wykopy pokazują jednak, że była tu wcześniej zabudowa – mówi archeolog Krzysztof Błaszczyk.

Znalezione elementy pochodzą z przełomu XVI/XVII wieku. Dokładną datę poznamy dzięki badaniom dendrologicznym wykopanych belek.
Drewniana zabudowa to nie jedyne znalezisko. We wcześniejszych pracach archeologom udało się znaleźć murowaną pierzeję południowej części ulicy Reymonta. – Jest to odkrycie przełomowe, ponieważ do tej pory sądzono, że tylko pierzeja północna ulicy Reymonta była przestawiana – zauważa K. Błaszczyk.

Prace archeologów zakończą się na wysokości Domu Rzemiosła. Planowo powinny zakończyć się w połowie września. Jest to jednak uzależnione od tego tego, co naukowcy znajdą w remontowanej obecnie części miasta. –  Mamy świadomość tego, że w remontowanej części ulicy Reymonta przed laty znajdował się cmentarz… – przyznaje archeolog K. Błaszczyk.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD