GDDKiA: Kolejnych 10 km autostrady A1 przekazane kierowcom

Reklama

Wielkimi krokami zbliża się finał prac na łódzkim odcinku autostrady A1. Zakończył się kolejny etap prac na A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. W związku z tym kierowcy dostali do dyspozycji kolejnych 10 kilometrów jezdni zachodniej (kierunek Katowice).


Oznacza to, że jadąc w kierunku Katowic, mają już na tym odcinku do dyspozycji łącznie 17 kilometrów jezdni o pełnym przekroju trzech pasów ruchu.

A1 na ostatniej prostej

Należy jednak pamiętać, że na takim samym odcinku jezdni wschodniej (kierunek Łódź) ruszają prace związane z demontażem separatorów, usuwaniem tymczasowego i naniesieniem docelowego oznakowania poziomego. Do przekazania kierowcom pozostał jeszcze ostatni, 7-kilometrowy fragment jezdni w kierunku Katowic.

Zakończenie tego etapu prac będzie jednocześnie oznaczało koniec ruchu dwukierunkowego na jezdni wschodniej (docelowo wyłącznie kierunek na Łódź). Powinno to nastąpić jeszcze w tym roku. Wówczas cały, ponad 24-kilometrowy odcinek A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem zostanie oddany do ruchu, a kierowcy będą mogli korzystać z trzech pasów w obu kierunkach.

Budowa wciąż trwa

Możliwość jazdy po obu jezdniach całą szerokością trzech pasów nie będzie jednak oznaczała końca budowy.

Prace będą jeszcze prowadzone poza jezdnią do wiosny przyszłego roku. Do tej pory na odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem będzie obowiązywało ograniczenie do 100 km/h – mówi Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA.

Zakończenie wszystkich robót nie tyko pozwoli na wprowadzenie maksymalnej prędkości 140 km/h na tym odcinku. Będzie także oznaczało definitywny koniec budowy autostrady A1 na terenie Polski, czyli połączenie portów trójmiejskich z południową granicą kraju wygodną i bezpieczną trasą najwyższej klasy.

Dofinansowanie ze środków UE

Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ok. 81 km istniejących odcinków dróg – A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy – to ponad 2,8 mld zł. Całkowita wartość projektu to ok. 3,5 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Czytaj też: Zmiana organizacji ruchu na osiedlu Mickiewicza w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD