„GLINIANKI” ROZPALIŁY RADNYCH DO CZERWONOŚCI

Reklama

Zdegradowany teren w dzielnicy Kowalowiec potocznie nazywany „Gliniankami” rozpalił radnych z komisji rozwoju miasta do czerwoności. Stop. Uczynił to raczej prezydent Jarosław Ferenc, który zdaniem samorządowców zamiast pytać o zdanie mieszkańców i ich przedstawicieli w radzie uprawia samowolkę…

Koncepcja przebudowy “glinianek”

Żeby było jasne, radni są całym sercem za zmianą wizerunku „Glinianek”. – Ten zapomniany od lat teren jak żaden należy w końcu doprowadzić do właściwego stanu. Najwyższy czas, aby przestał hulać po nim wiatr… – zauważa radny Rafał Dębski.

Radni, w zasadzie nie mają też zastrzeżeń do koncepcji zagospodarowania tego terenu zaproponowanej przez magistrat. – Moim zdaniem wszystko będzie lepsze od tego co jest do tej pory. W dzielnicy Kowalowiec w zasadzie niewiele pod względem inwestycyjnym się dzieje. Dlatego, jeżeli udałoby się zagospodarować ten od lat totalnie zaniedbany teren w tej dzielnicy miasta, nie tylko jej mieszkańcy byliby zapewne zadowoleni – mówi radna Katarzyna Wośko.

I z całą pewnością radna nie myli się. Koncepcja jest atrakcyjna. –  Chcielibyśmy stworzyć tam trzy boiska, do kortów tenisowych, boisko do gry w pikę oraz boisko do gry w kosza. Chcielibyśmy tam stworzyć popularne wśród młodzieży tory rowerowe, pole do gry w mini-golfa, ścianki wspinaczkowe, siłownię zewnętrzną wyposażoną w urządzenia nakierowane na mieszkańców uprawiających sporty wyczynowe. Chcielibyśmy tam stworzyć  miejsce rekreacyjne dla dzieciaków oraz całych rodzin. Innymi słowy, chcielibyśmy otworzyć zaniedbane do tej pory „glinianki” na mieszkańców nie tylko dzielnicy Kowalowiec, ale i całego miasta – zauważa naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Radomsko, Marzanna Proszowska. – Chcę jednocześnie zauważyć, że powierzchni naturalnie czynnej na tym terenie będzie ponad 80 procent. Rzeźba terenu pozostanie bez zmian. Być może wyprzedzając pytania,  skarpy i nasypy pozostaną bez zmian – dodaje.

Koncepcja przebudowy “glinianek”

Koncepcja, koncepcją… Radni mają za złe prezydentowi, że „Glinianki” traktuje jak przysłowiową wyborczą kartę przetargową, dzięki której chce zyskać w oczach wyborców… – Na wstępie swojej wypowiedzi chcę zauważyć, że nikt z nas nie jest przeciwny zagospodarowaniu tego terenu.  Zastrzeżenia mamy do postępowania pana prezydenta. Wychodzi na to, że to, co sobie Jarosław Ferenc umyśli, ma być wcielone w życie. Brakuje dialogu – i nie mówię tylko o „Gliniankach” oraz  partnerskiego traktowania nie tylko nas radnych, ale przede wszystkim mieszkańców – podkreśla radny Dębski.  – Głosy radnych nie dotyczyły zasadności uporządkowania terenu „Glinianek”, ponieważ uczynić to bezwzględnie należy. Nasze wątpliwości dotyczyły natomiast sposobu przygotowania projektu. Z przykrością muszę stwierdzić, że władze miasta nie uczą się na swoich błędach. Przedmiotowy projekt nie został poparty odpowiednią analizą, jak również zabrakło konsultacji z mieszkańcami miasta, szczególnie z mieszkańcami dzielnicy Kowalowiec. Mając to na uwadze prezydent Radomska Jarosław Ferenc uważa, że wszystko wie najlepiej i co najgorsze wykorzysta „Glinianki” jako kartę przetargową w kampanii wyborczej – dodaje radny Marek Rząsowski.

Czy rzeczywiście tak będzie, okaże się za niebawem. Pewne jest natomiast to, że, aby „Glinianki” zmieniły swoje oblicze potrzebne są pieniądze i to nie małe.  Chodzi o bez mała 10 mln złotych. 25 maja br. mija  czas na złożenie wniosku o dofinansowanie tego typu inwestycji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miasto Radomsko takowy projekt złoży. Zgodę, po emocjonującej dyskusji wyrazili radni miejscy. – Jest o co walczyć. Tym bardziej, że można pozyskać 85 proc. dofinansowania na to zadanie. Mam nadzieję, że miasto przygotowało odpowiedni projekt – konkluduje radny Rafał Dębski.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD