GROSIK DLA GROSZKA W “ELEKTRYKU”

Reklama

Pół miliona groszy, czyli 5 tys. złotych przeznaczyła Rada Rodziców Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku na realizację pierwszej edycji szkolnego budżetu obywatelskiego. W zakończonym niedawno głosowaniu zwyciężyły dwa projekty: zakup kamer dla działającego w szkole koła dziennikarskiego oraz utworzenie “Łąki 2”, czyli miejsca wypoczynku dla uczniów.

2

Do I edycji budżetu obywatelskiego w ZSE-E uczniowie zgłosili osiem projektów. Do głosowania zakwalifikowanych zostało pięć. Najwięcej głosów uczniowie oddali na projekt utworzenia “Łąki2”. – W naszej szkole jest wielu uczniów, natomiast mało miejsca na korytarzach, gdzie uczniowie mogą usiąść. Jakiś czas temu została wybudowana Łąka. Pomyślałem, że warto ją rozbudować. Napisałem projekt i jak się okazało zyskał on największe poparcie uczniów – mówi autor projektu Mateusz Kulka.
Drugim projektem, który zostanie zrealizowany jest zakup kamer dla działającego w szkole koła dziennikarskiego. – Kamery są nam niezbędne. Dotychczas musieliśmy je pożyczać lub nagrywać telefonami komórkowymi. Zakup kamer jest dla nas zbawienny. Grupa dziennikarska służy całej szkole. Reklamuje ją na zewnątrz, dzięki czemu całe miasto może słyszeć o naszej szkole – podkreśla autor projektu Jakub Pawłowski.
Nazwa “Grosik dla Groszka” nawiązuje do nazwiska patrona szkoły Janusza Groszkowskiego. Na realizację każdego z projektów Rada Rodziców przeznacza 2,5 tys. złotych. – Bardzo się cieszę, że uczniowie wyszli z inicjatywą zrobienia czegoś dla szkoły. Uczniowie chcieli, aby przestrzeń szkolna się zmieniła. Dlatego bez chwili zastanowienia postanowiliśmy wesprzeć finansowo tę inicjatywę – wyjaśnia przewodniczący Rady Rodziców Sławomir Kurzelewski.
Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w “elektryku” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W elektronicznym głosowaniu wzięło udział 300 uczniów. – Bardzo się z tego cieszę. To ważne, aby młodzież uczyła się postaw obywatelskich, aby angażowała się w życie społeczności w której funkcjonuje. Należy podkreślić, że zanim uczniowie przygotowali projekty i wzięli udział w głosowaniu musieli zapoznać się z regulaminem. Myślę, że umiejętność posługiwania się tego typu dokumentami przyda się młodzieży w dorosłym życiu. Mam też nadzieję, że zaangażowanie w szkolną edycję budżetu obywatelskiego przekona uczniów do tego, aby wzięli udział również w budżecie obywatelskim, realizowanym przez radomszczański magistrat – mówi wicedyrektor ZSE-E Mirosław Dratwiński. – Naszym zamiarem było przede wszystkim wyjście naprzeciw oczekiwaniom uczniów i realizacja pomysłów, które wzbudziły zainteresowanie młodzieży – dodaje opiekunka Samorządu Uczniowskiego Marzena Kaczmarczyk-Krzciuk.
Należy podkreślić, że uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych nie tylko wymyślili projekty i głosowali na nie. Będą też aktywnie uczestniczyć w ich realizacji. Podczas ferii będą pomagać w tworzeniu “Łąki2”.

Budżet obywatelski realizowany był w “elektryku” po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. – Myślę, że w kolejnej edycji zachęcimy do głosowania na projekty również rodziców i nauczycieli – mówi wicedyrektor M.Dratwiński.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD