Groźna choroba pszczół w powiecie radomszczańskim

To nie jest dobra informacja dla pszczelarzy. Część powiatu radomszczańskiego została uznana za ,,obszar zapowietrzony” występowaniem zgnilca amerykańskiego. Chodzi o teren gmin: Kamieńsk, Dobryszyce, Gomunice i Lgota Wielka.


Zgnilec amerykański pszczół jest jedyną chorobą pszczół podlegającą w Polsce obowiązkowi zwalczania na mocy ustawy z dnia 24 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Niestety, dotarła także na teren naszego powiatu.

W czwartek, 26 sierpnia, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomsku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas narady przedstawiciel Powiatowej Inspekcji Weterynarii w Radomsku szczegółowo omawiał zasady działań związanych z oznakowaniem obszaru zapowietrzonego na terenie powiatu radomszczańskiego oraz poinformował o działaniach mające na celu zwalczenie tej choroby podjętych już przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Radomsku.

Nakazy i zakazy określone w rozporządzeniu dotyczą wszystkich posiadaczy pszczół z obszaru zapowietrzonego i obowiązują do czasu uchylenia rozporządzenia.

Uwaga! Zgnilec amerykański nie zagraża ludziom bezpośrednio.

Rozporządzenie Nr 17 Wojewody Łódzkiego z dnia 23.08.2021 r


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD