HANDLUJĄCY CHCĄ DARMOWEJ TARGOWICY

Reklama

Wydawać się może, że spór pomiędzy władzami miasta, radnymi a handlującymi na miejskiej targowicy w Radomsku powoli zmierza ku rozwiązaniu sprawy. Ale tylko wydawać się może… Do magistratu wpłynęła bowiem petycja najemców targowicy miejskiej, którzy proszą o całkowite zwolnienie z opłaty dziennej targowej…

Kolejne żądania handlujących na targowicy zaskoczyły radnych
Kolejne żądania handlujących na targowicy zaskoczyły radnych

Sprawą zafunkcjonowania nowego regulaminu miejskiego targowiska, jak i opłat, jakie muszą ponosić handlujące na nim osoby zajmowali się dziś radni zasiadający w komisji gospodarki komunalnej. – Powróciliśmy do opłat obowiązujących na targowicy w 2011 roku, a o które prosili nas handlujący. Ponadto przychyliliśmy się do zmian zaproponowanych przez zarządcę targowicy, czyli TBS wprowadzonych do regulaminu korzystania z targowicy.  I tak zgodnie z oczekiwaniami handlujących, ale i kupujących toaleta znajdująca się na targowicy będzie bezpłatna, handlujący będą też mieli możliwość korzystania z systemu nagłaśniającego – zauważa przewodniczący komisji Tomasz Kornacki.

Doprecyzowania wymagają natomiast kwestie bioodpadów, czyli pozostałości po warzywach np. liści po kapuście czy naci po marchwi oraz rezerwacji miejsc, ale jak zauważa przewodniczący Kornacki, do tych tematów strony powrócą po wakacjach.

Przedstawicielka handlujących Elżbieta Szczepaniak
Przedstawicielka handlujących Elżbieta Szczepaniak

Taki stan rzeczy potwierdza przedstawicielka handlujących uczestnicząca w dzisiejszej komisji. – Na chwilę obecną jestem zadowolona z ustaleń. Co prawda nie do wszystkich sugestii jesteśmy zgodni, mam na myśli m.in. sprzątanie bioodpadów, ale jestem dobrej myśli, że TBS zaproponuje jakieś korzystne dla nas rozwiązanie. Może dodatkowe kontenery, albo worki na te odpady? – mówi Elżbieta Szczepaniak.

Czy po wakacjach zażegnany zostanie trwający od bez mała dwóch miesięcy spór (poszło o wzrost opłaty targowej), to się jeszcze okaże. Do magistratu wczoraj (27 czerwca) wpłynęła petycja najemców targowicy, w której czytamy: „Z powodu coraz mniejszej ilości klientów, których zabierają nam centra handlowe i znajdująca się w mieście coraz większa ilość marketów, my dzierżawcy miejskiej targowicy w Radomsku prosimy o całkowite zwolnienie z opłaty dziennej targowej naszych już raz opłaconych i zarezerwowanych miejsc pracy. W Polsce już bardzo dużo gmin odeszło od tej opłaty: Warszawa, Łódź i inne. Zniesienie opłaty targowej umożliwia m.in. uchwalona przez Sejm RP ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Nie jesteśmy w stanie przy takim ruchu i kosztach mówić o jakichkolwiek zyskach. Opłata ta jest dla nas przedsiębiorców dodatkowym obciążeniem finansowym. Zniesienie jej pozwoli nam uzyskać dodatkowe pieniądze przy tak trudnym rynku sprzedaży. Prosimy o poważne potraktowanie tej sprawy i załatwienie jej pozytywnie”.

Pismo było omawiane podczas dzisiejszego posiedzenia radnych. – Jesteśmy zaskoczeni tą petycją, tym bardziej, iż pani reprezentująca handlujących podczas swojego dzisiejszego wystąpienia nic o tym piśmie nie wspominała. Osoby, które podpisały się pod tą petycją chcą, aby w ogóle nie były pobierane opłaty targowe. Na taki obrót sprawy nie umawialiśmy się i szczerze powiedziawszy jesteśmy nim zaskoczeni –  zauważa przewodniczący Tomasz Kornacki.

Petycja handlujących została negatywnie zaopiniowana przez członków komisji gospodarki. – Nie chcemy podwyższać opłat targowych, ale nie możemy z nich całkowicie zrezygnować.  Pieniądze z opłat targowych są inwestowane w zasób mieszkaniowy, który w swoich kompetencjach ma TBS. Lista oczekujących na mieszkania jest bardzo duża zatem te pieniądze nie są przejadane – konkluduje Kornacki.

Pismem na czwartkowej (30 czerwca) sesji zajmą się radni.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD