ILE POLSKI JEST W IZRAELU…

Reklama

74. rocznica likwidacji radomszczańskiego getta legła u podstaw otwarcia w Muzeum Regionalnym w Radomsku wystawy pt. „Polscy Żydzi zbudowali Izrael”.

– Przy tej okazji chcieliśmy przypomnieć społeczności radomszczańskiej, że Żydzi stanowili duży procent ludności Radomska – zauważa p.o. dyrektora muzeum Małgorzata Borek.

Na wystawę składa się kilka plansz, na których zaprezentowano, jak wielką rolę w utworzeniu w 1948 r. państwa Izrael odegrali Żydzi polskiego pochodzenia.

–  Wystawa ta ma na celu pokazanie, na ile polski jest Izrael. Sam tytuł wystawy sugeruje, że Żydzi, którzy budowali Izrael i przyczynili się do jego rozwoju w większości pochodzili z Polski – wyjaśnia dr Ewa Węgrzyn z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład tematyczny, w którym dr Węgrzyn starała się pokazać na przykładach, na ile polski jest Izrael. – Warto wiedzieć o tym, że kraj, który znajduje się w Azji, czyli dosyć daleko od nas, jest bardzo z Polską związany. Hebrajski, jako język ma wiele naleciałości z języka polskiego. Zdarzają się wręcz kalki językowe – mówiła.

Ekspozycja powstała przy ścisłej współpracy polsko – izraelskiej. Bezpośrednimi organizatorami przedsięwzięcia są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Uniwersytet Beit Berl w Izraelu.

Wystawa będzie prezentowana w radomszczańskim muzeum do końca października 2016 r.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD