Inauguracja obozu sportowo-edukacyjnego w Centrum Budo Dojo Stara Wieś

Reklama

Wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczęła się realizacja programu Fundacji Europejskie Centrum Budo „Dziś muszę zwyciężyć tego człowieka, którym byłem wczoraj” z udziałem m.in. mistrzów olimpijskich. Głównym celem inicjatywy, której patronuje Polski Komitet Olimpijski, jest wychowanie młodzieży w duchu sportowej dyscypliny, w oparciu o wartości takie, jak szacunek, uważność, wrażliwość, uczciwość, wytrwałość i wysokie aspiracje.


W uroczystej inauguracji programu, 2 września w Europejskim Centrum Budo Dojo Stara Wieś udział wziął Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także między innymi polskie olimpijki Anita Włodarczyk i Katarzyna Niedźwiedzka. To właśnie sportowcy będą podczas treningów przekazywać młodzieży wartości płynące z pokojowej rywalizacji.

W obozie uczestniczy prawie setka młodzieży z klas ósmych szkoły podstawowej oraz pierwszych szkoły średniej, w tym także dzieci ze szkoły w Gomunicach oraz młodzi uchodźcy z Ukrainy, którzy uczą się w klasie przygotowawczej w II LO w Radomsku.

Sport jest tym, co najbardziej kształtuje charakter każdego młodego człowieka i procentuje w dorosłym życiu. Wierzę, że spotkania z olimpijczykami oraz nauka płynąca z tego programu przyniosą jego uczestnikom nie tylko wiedzę, ale też skłonią do życia według olimpijskich zasad i wartości. Szacunek, przyjaźń, dążenie do doskonałości, fair play są ważne nie tylko w sporcie, ale też w codziennym życiu. Dziękuję organizatorom tego przedsięwzięcia za podjęcie edukacyjnej misji i chęć kształtowania młodego człowieka w duchu sportu oraz naszym wspaniałym olimpijczykom i medalistom olimpijskim za gotowość dzielenia się własną wiedzą i doświadczeniem. Wierzę, że Wasza determinacja i ciężka praca zawsze będą wzorem do naśladowania, a olimpizm będzie stawał się popularną i powszechną filozofią życia – mówi Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Głównym punktem oficjalnej inauguracji programu było symboliczne wydarzenie przy Słupie Pokoju znajdującym się na terenie Dojo Stara Wieś. Po złożeniu żurawi z origami – japońskiego symbolu zdrowia, długowieczności i pokoju, młodzież wraz z gośćmi dokonała uroczystego przesłania pokoju do wszystkich krajów świata.

– Sport jest czystą formą rywalizacji. Nagrody w postaci medali są bardzo ważne, ale najbardziej wartościową jest nagroda fair play. Wychowanie w rywalizacji sportowej kształtuje młodzież wolną od agresji i złych zachowań. Właśnie dzięki niej bezpiecznie uwalniane są gromadzone w codziennym życiu emocje, również te negatywne. Dlatego tak ważne jest, żeby na świecie wspierany był rozwój kultury fizycznej i pokojowy duch rywalizacji sportowej. Europejskie Centrum Budo Dojo Stara Wieś ma służyć następnym pokoleniom w realizacji tego szczytnego celu – mówi Paweł Krzywański, prezes Fundacji Europejskie Centrum Budo.

– Wykorzystując potencjał, jakim dysponuje ECB Dojo Stara Wieś, pragniemy aktywnie wspierać proces wychowawczy młodzieży. Naszym celem jest kształtowanie młodego pokolenia w jedności, zgodzie i spokoju dla przyszłego wolnego od wszelkich konfliktów świata. Z Dojo kierujemy przesłanie pokoju dla całej Ziemi – mówi współautorka programu Joanna Górka-Zielińska.

Program realizowany jest w unikatowym na skalę światową obiekcie, który powstał zgodnie z kanonami architektury japońskiej. Program zawiera wiele godzin treningów sportowych, które prowadzone są m.in. przez polskich olimpijczyków Roberta Korzeniowskiego, Katarzynę Niedźwiedzką, a także mistrzynię świata w karate tradycyjnym Katarzynę Krzywańską i pięściarkę Karolinę Koszewską.

W ramach programu, realizowane są zajęcia edukacyjne z zakresu zasad dobrego zachowania się, również w sieci, możliwości i zagrożeń płynących z rozwoju technologii, wiedzy na temat kultury i tradycji Japonii (w tym sztuka układania ikebany i parzenia herbaty), ochrony środowiska naturalnego i jego zasobów oraz z technik skutecznego uczenia się.

Pierwszej edycji obozu sportowo-edukacyjnego przyświeca motto będące japońską mądrością – ,,Dziś muszę zwyciężyć tego człowieka, którym byłem wczoraj”.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD