Jak dbać o słuch? – Środa z Profilaktyką

Reklama

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) słyszymy coraz gorzej. Do 2050 roku jedna na cztery osoby będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu. W Polsce niedosłuch i inne problemy ze słuchem dotyczą 6% populacji. Jakie podjąć działania profilaktyczne, by cieszyć się dobrym słuchem na długie lata? To temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.


To, jak słyszysz i czy możesz bez problemu się komunikować, wpływa na komfort twojego życia. Nie lekceważ choćby drobnych problemów  ze słuchem. Zdarza się, że pacjenci bagatelizują pierwsze objawy. Wielu z nich nie zgłasza się po pomoc nawet wtedy, gdy niedosłuch poważnie utrudnia im życie.

Dlaczego gorzej słyszymy?

Liczba osób z niedosłuchem rośnie w wyniku starzenia się społeczeństwa. Coraz częściej problemy ze słuchem mają też młodsi – to efekt życia w hałasie generowanym przez tętniące życiem miasta, ale również głośne sprzęty elektroniczne, przenośne odtwarzacze muzyczne wyposażone w słuchawki, w tym smartfony. Pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często przez nas bagatelizowane. Nieleczone, mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje takie jak niedosłuch, wycofanie, demencja.

Działaj profilaktycznie 

Jeżeli masz 45 lat lub więcej, pamiętaj o kontrolnych wizytach u laryngologa. Po pomoc zwróć się również jeśli masz przewlekłe zapalenie uszu lub niedosłuch, oraz jeśli pracujesz w hałasie.

Dzięki profilaktyce możesz utrzymać dobry słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty. Dlatego:

  • unikaj hałasu, przycisz radio, telewizor, odtwarzacz muzyki
  • stosuj ochraniacze na uszy w czasie pracy w hałasie
  • stosuj środki zmiękczające woskowinę do czyszczenia uszu
  • leki, które mogą uszkadzać słuch (ototoksyczne) stosuj wyłącznie pod kontrolą lekarza
  • badaj słuch regularnie

 Kto leczy słuch?

Chorobami uszu zajmuje się otolaryngolog. Skierowanie na leczenie w ramach NFZ uzyskasz od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Przy podejrzeniu ubytku słuchu otolaryngolog może skierować Cię do specjalisty audiologa.

Niedosłuch u dzieci

Kłopoty ze słuchem nie dotyczą tylko osób starszych. Coraz częściej problem ten występuje u dzieci. Niedosłuch u dzieci może być genetyczny lub nabyty – gdy słuch zostaje uszkodzony przez przyczynę zewnętrzną.

Można wykryć go już u noworodka. W Polsce wszystkie dzieci przechodzą badanie słuchu tuż po narodzeniu. Zapewnia to Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.


Czytaj też: „Nie wahaj się – uratuj życie! Zostań Dawcą szpiku!”

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD