Jaka jest sytuacja finansowa radomszczańskiego szpitala? [VIDEO]

Reklama

Sytuacja finansowa Szpitala Powiatowego w Radomsku była tematem dzisiejszej konferencji prasowej, którą zorganizował zarząd powiatu.


Konferencja ma na celu wyjaśnienie fałszywych informacji, które pojawiły się na piątkowej konferencji Koalicji Obywatelskiej i mediach – wyjaśnia Wioletta Bąk-Kempa, rzecznik Starostwa Powiatowego.

Dokładną sytuację radomszczańskiego szpitala przedstawiła starosta Beata Pokora. Wedle przekazanych danych finanse placówki medycznej są dobre, a sam szpital nigdy dotąd nie generował tak wysokiego przychodu.

Nie można powiedzieć, że jest idealnie. Mamy bardzo dużo rzeczy do zrobienia. Borykamy się z brakiem kadry medycznej. Sytuacja finansowa naszego szpitala jest o wiele lepsza niż w większości szpitali w Polsce. Od 2017 roku szpital sukcesywnie zwiększa dostęp do świadczonych usług, ale także znacząco poprawia sytuację finansową i unowocześnił bazę medyczną – mówi starosta Beata Pokora.

Na przestrzeni ostatnich lat w szpitalu utworzono dwa dodatkowe stanowiska w ramach intensywnej terapii, uruchomiono nowe usługi medyczne w zakresie oddziału urologii i kardiologii. W szpitalu uruchomiono także pracownię elektrofizjologii, która zajmuje się wszczepianiem rozrusznika serca. Placówka pozyskała drugi stopień referencyjności dla oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Szpital pozyskał także kontrakt na świadczenie usług ratownictwa medycznego. W ostatnim czasie uruchomiono poradnie alergologiczną dla dzieci, domowego leczenia tlenem, kardiologiczną i poradnię leczenia bólu.

Jeżeli chodzi o zobowiązania długoterminowe, to na koniec 2010 r. wynosiły 12,5 mln zł, w 2016 5,5 mln zł. Na koniec 2020 r. zobowiązania wyniosły 300 ty zł. Znacznie wzrosła również wartość środków trwałych, które na ten moment wynoszą 19 mln 700 tys zł.

Jesteśmy na takim samym poziomie, jak Szpital Wojewódzki w Bełchatowie, jeśli chodzi o ilość świadczonych usług medycznych. Jesteśmy największym liderem, jeśli chodzi o tempo wzrostu kontraktów. To wszystko było możliwe dzięki współpracy załogi, dyrekcji i samorządu – mówi Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Na konferencji odniesiono się także do czynszu, który szpital ma opłacać starostwu

Pieniądze pozyskiwane z najmu mają posłużyć na spłatę zwrotu dotacji do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Pieniądze z dotacji zostały przeznaczone na zakup pierwszego sprzętu do szpitala. Wyrok w tej sprawie uprawomocnił się w listopadzie 2022r. Powiat wystąpił do marszałka województwa łódzkiego o rozłożenie kwoty na raty. Starostwo jest zobowiązane do zwrotu 3,5 mln zł.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
[pro_ad_display_adzone id="64133"]

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD