Luxbud

Kiedy mieszkańcy ul. Parkowej w Radomsku doczekają się remontu drogi?

Polonaisse

We wtorek (31 maja) mieszkańcy ulicy Parkowej w Radomsku spotkali się z prezydentem Jarosławem Ferencem, by uzyskać odpowiedź, kiedy ich ulica zostanie wyremontowana. Usłyszeli, że nieprędko. W perspektywie czasowej do remontu dojdzie nie wcześniej niż w 2024 roku.

Do spotkania mieszkańców z prezydentem doszło za sprawą radnych z Koalicji Obywatelskiej, do których przyszli wcześniej mieszkańcy z prośbą o pomoc w sprawie ulicy Parkowej.

Poprosiłem o spotkanie, by wspólnie porozmawiać na temat ulicy Parkowej. Ta droga od wielu lat jest zaniedbana. Była w dość słabym stanie jeszcze przed remontem ulicy Narutowicza. Dziś mieszkańcy mierzą się z tym, że ta ulica została zdewastowana i wymaga gruntownego remontu. Dlatego też mieszkańcy utworzyli listę, pod którą się podpisali. Postulat w ich imieniu będę składał do prezydenta, a dotyczy on zabezpieczenia środków w budżecie miasta na wykonanie remontu tej ulicy – mówił radny KO Rafał Dębski.

Poniżej treść postulatu mieszkańców:

Prezydent przyznał, że i owszem ulica Parkowa wymaga naprawy, jednak są w mieście ulice w gorszym stanie, na których dodatkowo natężenie ruchu drogowego jest o wiele większe i to one w pierwszej kolejności będą sukcesywnie naprawiane.

Ta ulica rzeczywiście wymaga naprawy. Natomiast mamy w mieście dużo ulic, które są w gorszym stanie. Urząd Miasta ma pewien harmonogram inwestycji. Miasto dostało dofinansowanie na remonty ulic Witosa, Łokietka, Armii Krajowej, odwodnienie ulicy Dolnej i ulicy Bytnara w Stobiecku Miejskim. To co będziemy w pierwszej kolejności robić w mieście to są ulice: Fabianiego, Partyzancka, Ładna, Batorego, Sienkiewicza, Tysiąclecia, Żwirki i Wigury – wszystkie te ulice wymagają napraw i są do przebudowy – wymieniał prezydent Jarosław Ferenc.

Mieszkańcy chcieliby natomiast wykonania choćby nowej nakładki na jezdni. Jednak usłyszeli, że plany co do tej ulicy są inne. Droga ta wymaga gruntownego remontu, odwodnienia, więc wykonywanie nakładki mija się z celem, gdyż przy pierwszych większych deszczach posesje mieszkańców będą zalewane. Do takiej inwestycji potrzebne jest przygotowanie projektu. Prezydent przyznał, że z punktu komunikacyjnego ta ulica jest ważnym połączeniem miedzy ulicą Narutowicza i Sanicką.

Ulicę Parkową musimy w pierwszej kolejności zaprojektować. Prawdopodobnie w tym roku, bądź w przyszłym zlecimy taki projekt. Następnie około roku będzie trwało projektowanie i dopiero po tym czasie będziemy mogli szukać środków na remont. Po zimie ubytki na tej ulicy zostały naprawione, więc póki co ta droga nie wymaga naprawy – usłyszeli mieszkańcy.

W środę (1 czerwca) nastąpi rozstrzygnięcie przetargu na 36 ulic w mieście i póki co nie wiadomo, ile miasto będzie musiało dołożyć to tych ulic. Jeśli nie dużo, to urzędnicy będą szukać środków, żeby zabezpieczyć je jeszcze w tym roku na projekt na ulicę Parkową. Jeśli nie, to dopiero w przyszłym.

Na ulicę Parkową potrzeba 3 mln zł. Także o ile pozyskamy środki to najwcześniejszy termin realizacji to 2024 rok – oświadczył mieszkańcom prezydent.

W odpowiedzi mieszkańców prezydent usłyszał, że jest to dla nich nie do przyjęcia. Przypomnieli również zebranie na ulicy Kołłątaja, na którym prezydent deklarował, że sukcesywnie wszystkie ulice na osiedlu Miłaczki będą remontowane, a remonty zatrzymały się na ulicy Kraszewskiego i Łącznej.

Pan się na spotkaniu deklarował, że będą ulice sukcesywnie robione. Tyle czasu minęło. Wymienia pan kawałek asfaltu zrobiony. To jest śmiechu warte. Przez ten odcinek zrobiony to kierowcy jeżdżą, jak szaleni. W piątek byli tutaj panowie, którzy zasypywali ubytki, bo wiedzieli, że będzie zebranie. Przecież do zimy nie będzie po tym śladu. Po co to robić, przecież to są nasze pieniądze? – pytał jeden z mieszkańców ulicy Parkowej.

Nie da się zrobić wieloletnich zaniedbań w rok, dwa lub trzy – odparł prezydent.

Z wyliczeń urzędu wynika, że jeśliby chcieć zrobić wszystkie ulice w mieście potrzeba by 300 mln zł. Miasto na inwestycje drogowe wydaje każdego roku więcej. Rocznie jest to wydatek około 70 mln zł na wszystkie inwestycje, nie tylko drogowe. Na drogi wydawane jest około 30 mln zł. Dlatego też przy takich nakładach finansowych, jakie są potrzeba minimum 10 lat żeby wszystko wyremontować. Wcześniejsze nakłady finansowe były na poziomie 15 mln zł rocznie.

Ostatecznie, los ulicy Parkowej zależy od tego czy uda się w tym roku zabezpieczyć środki na projekt.

 

Czytaj też: Zaproszenie na spotkanie “Czas na biznes (?)”

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD