Komu radomszczański magistrat płaci za dzierżawę zielonych ścian przy ul. Reymonta?

Budowa ogrodów wertykalnych, czyli zielonych ścian przy ul. Reymonta w Radomsku oficjalnie zakończyła się z końcem tegorocznych wakacji. Po tym fakcie, zaczęły pojawiać się pytania, jaki był koszt ich utworzenia oraz jakie będą koszty utrzymania. To zrodziło kolejne – kto jest właścicielem kamienic, a co za tym idzie z kim magistrat podpisał umowy na dzierżawę. Informacje te Urząd Miasta w Radomsku opublikował 13 września.


Odpowiedzi na postawione wyżej pytania domagał się radny Łukasz Więcek. Podczas interwencji, radny otrzymał umowy, jednak bez dokładnych danych osób, z którymi magistrat je podpisał, zasłaniając się ustawą RODO.

Otrzymałem umowy, ale z ukrytymi danymi osób, które je podpisały i otrzymują wynagrodzenie za wynajem. To niedopuszczalne, bo właśnie te nazwiska były powodem kontroli. Od lat wyroki sądów administracyjnych jasno wskazują, że nazwiska osób, które podpiszą z urzędami umowy są jawne i nie podlegają ochronie danych osobowych. Urząd Miasta o tym doskonale wie, ale z jakiś powodów nie ujawnił mi danych łamiąc w ten sposób prawo i robiąc z tematu tajemnicę. W temacie wyboru ścian. Nie było ogłoszenia o możliwości zgłoszenia swojej kamienicy do zazielenienia. Urząd sam wybrał ściany. Prezydent twierdzi, że tylko te się nadają. Moim zdaniem nadają się wszystkie i każdy powinien mieć szansę co uczyniłoby ten proces bardziej transparentnym – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych radny Więcek.

Urząd Miasta, po konsultacji prawnej zmienił decyzję i postanowił upublicznić te dane. Swoją decyzje argumentował następująco:

Informacje takie – ale z uwagi na wątpliwości prawne wynikające z różnic w orzecznictwie, bez podania imion i nazwisk osób, z którymi zawarto umowy – otrzymał bezzwłocznie podczas wizyty w Urzędzie Miasta radny Łukasz Więcek w dniu 31 sierpnia 2022 r. W tej sprawie wpłynęły też zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej. Dlatego prezydent Radomska Jarosław Ferenc zwrócił się do Biura Radców Prawnych o szczegółową analizę. Orzecznictwo dotyczące ujawniania danych osób fizycznych zawierających umowy cywilnoprawne z podmiotami publicznymi z czym wiąże się wydatkowanie środków publicznych, nie jest jednoznaczne. Przeważył jednak pogląd, że w przypadku kolizji prawa do informacji z prawem do ochrony danych osobowych należy przyznać priorytet prawu do informacji. A że Urząd Miasta prowadzi transparentną politykę informacyjną, prezydent zdecydował o publikacji informacji.

Dane osób upublicznione zostały na stronie Urzędu Miasta – www.radomsko.pl

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD