KONDYCJA FINANSOWA SZPITALA POWIATOWEGO W RADOMSKU

Realizacja kontraktów Szpitala Powiatowego w Radomsku i kondycja finansowa placówki to główne tematy dzisiejszej Komisji Rewizyjnej w Starostwie Powiatowym – 2019r. zamkniemy wynikiem dodatnim, podobnie jak poprzedni rok. Nie mamy jeszcze dokładnych wyników, jednak wstępne zyski szpitala szacuje na około 300 – 500 tys zł.  Organ założycielski może spokojnie spać. Sytuacja finansowa jest stabilna. Jesteśmy otwarci na naszych pacjentów, pracujemy na 100% własnych mocy mimo, że nie za wszystkie świadczenia NFZ zapłaci. Generujemy nadwykonania, które nie są opłacane – mówił podczas dzisiejszej komisji dyrektor szpitala Piotr Kagankiewicz.

Przypomnijmy Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci szpitalowi od czwartego kwartału 2017r za nadwykonania. Wartość tych świadczeń wynosi 12 mln zł. Na przestrzeni lat nadwykonania utrzymywały się na różnych poziomach. Od końca 2017r. zmienił się system naliczania. Pojawił się ryczałt – 55% świadczeń wykonywanych przez szpital jest ryczałtowana. W poprzednich latach nigdy nie byliśmy w sądzie. Podpisywaliśmy stosowane ugody z NFZ. Ścieżkę sądową z NFZ rozpoczęliśmy jako pierwsi w Polsce. Powołujemy się na wyrok Sądu Najwyższego wydany w marcu. Ponad 60% naszych świadczeń wykonywana jest w sytuacjach nagłych, ratujących życie. Nie możemy odmówić wykonywania świadczeń pod odpowiedzialnością karną. Nie wiem jak to się skończy – mówił dyrektor Kagankiewicz.

A co z brakami kadrowymi? Jak przyznał dyrektor nie wszystkie oddziały w Szpitalu Powiatowym są zabezpieczone kadrą lekarską. Choć sytuacja jest opanowana, a pracujących lekarzy obowiązuje 4-miesięczny okres wypowiedzenia mogłoby być lepiej – Chodzi o Odział Zakaźny i Dziecięcy. Zobaczymy jak będzie rozwijać się sytuacja. Na pewno Oddział Dziecięcy nie będzie likwidowany, jeśli chodzi o Odział Zakaźnym możliwa jest reorganizacja – mówił dyrektor.

Długi szpitala wynoszą około 15 mln zł. Ostateczne przychody Szpitala Powiatowego będą znane w maju.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW