JAK KORZYSTAĆ Z BEZPŁATNEJ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ?
Już od 1 stycznia 2018 roku zaczną obowiązywać bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży zamieszkałych na terenie Radomska. Od 2 do 14 stycznia 2018 roku trwać będzie wdrażanie programu.
Zatwierdzony przez radnych projekt władz miasta wprowadza bezpłatne przejazdy dla dzieci i uczniów aż do momentu zakończenia nauki (dotyczy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz specjalnych).
– Uchwała, dzięki której dzieci i uczniowie z Radomska będą mogli bezpłatnie korzystać z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, uzyskała pozytywną opinię Wojewody Łódzkiego oraz została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego – wyjaśnia Karolina Turowska z biura prasowego magistratu.
Wyjaśniamy, co zrobić, by korzystać z bezpłatnych przejazdów?
By móc korzystać z ulg, należy zaktualizować posiadaną już kartę elektroniczną lub wyrobić nową po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej, dokumentu tożsamości lub oświadczenia. Można będzie to zrobić od 2 stycznia 2018 roku w Punkcie Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta Radomska lub siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ulicy Narutowicza 59. Koszt wyrobienia nowej karty wynosi 7 zł, natomiast aktualizacja dokonywana będzie bezpłatnie.
– Program bezpłatnych przejazdów wdrażany będzie do 14 stycznia 2018 roku. W tym czasie osoby, które nie posiadają aktualnej karty, będą mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów na podstawie: ważnej legitymacji szkolnej – uczniowie, oświadczenia opiekuna lub dokumentu tożsamości – dzieci – tłumaczy Karolina Turowska.
Główne cele wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla mieszkających w Radomsku dzieci i młodzieży szkolnej to zachęcenie i wypracowanie przyzwyczajenia do korzystania z komunikacji miejskiej wśród młodych mieszkańców Radomska, dążenie do zwiększenia liczby pasażerów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji oraz uczynienie Radomska miastem przyjaznym i otwartym, a także konkurencyjnym w stosunku do sąsiednich miejscowości. Rok 2018 będzie pierwszym pilotażowym okresem programu bezpłatnych przejazdów. Efekty wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży uczącej się (w tym także te finansowe) będą monitorowane przez magistrat i MPK. – Będziemy sprawdzać jakie efekty, na których osiągnięciu nam zależy, są zauważalne i w jakim stopniu – mówi prezydent Jarosław Ferenc.
Koszt wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej oszacowano na 100 – 120 tys. złotych.