KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA WKRÓTCE DOSTĘPNA DLA OBYWATELI
Jeszcze w tym miesiącu zostanie uruchomiona interaktywna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Będzie to narzędzie służące to kontaktu społeczeństwa z policją. Z mapy będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Radomska i powiatu radomszczańskiego.
Spot radiowy – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Policja bliżej obywateli
Uruchomienie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa ma przynieść wymierne korzyści nie tylko policji, ale i wszystkim obywatelom. Dzięki aplikacji będą mogli informować funkcjonariuszy o wszystkich występujących na terenie miasta i powiatu niebezpieczeństwach.
– Budujemy wszyscy społeczeństwo obywatelskie. W całym kraju jest 100 tysięcy policjantów. Nawet, gdyby było nas 300 tysięcy, to i tak nie jesteśmy w stanie w pełni zapewnić bezpieczeństwa. Dlatego pragniemy, aby społeczeństwo poczuło się współodpowiedzialne za stan bezpieczeństwa i żeby wiedziało, że jego głos w tej kwestii jest należycie odebrany. Właśnie do tego będzie służyła mapa. Osoby, które wprowadzą do systemu dane zagrożenie, będą mogły sprawdzić, czy zostało ono zauważone przez policję i w jaki sposób zweryfikowane – mówi komendant Komendy Powiatowej Policji w Radomsku Krzysztof Michalski. – Dzięki aplikacji wszyscy obywatele mogą uczestniczyć w procesie budowania bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa, które dla nas wszystkich jest bardzo ważne. Gdy czujemy się bezpieczni w swoim miejscu zamieszkania, wówczas funkcjonowanie w społeczeństwie jest dużo lepsze – dodaje zastępca komendanta Dariusz Szulc.
Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?
To nic innego jak specjalna aplikacja, za pomocą której mieszkańcy mogą poinformować policję o obserwowanych przez siebie niebezpiecznych zjawiskach.
– Każdy obywatel będzie mógł raz dziennie nanieść na mapę zaobserwowane przez siebie zagrożenie. Policja będzie zobowiązana zagrożenie to zweryfikować w ciągu 5 dni, a następnie podjąć działania zmierzające do jego wyeliminowania – wyjaśnia komendant Michalski.
O jakich niebezpieczeństwach można informować?
Na mapę można nanosić m.in. informacje o dzikich wysypiskach śmieci oraz kąpieliskach, przypadkach niszczenia zieleni, palenia tytoniu, używania środków odurzających, nieprawidłowym parkowaniu, nielegalnych rajdach samochodowych, aktach wandalizmu, czy przekraczaniu dozwolonej prędkości.
Mapa nie zastąpi numerów alarmowych
Należy podkreślić, iż mapa nie zastąpi numerów alarmowych 997 oraz 112 i nie może być wykorzystywania zamiennie.
– Na mapę należy nanosić jedynie zdarzenia, które występują w danych miejscu nagminnie i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia. Jeśli jest konieczność, aby funkcjonariusze podjęli interwencję natychmiast, wówczas trzeba korzystać z numerów alarmowych – wyjaśnia komendant Krzysztof Michalski.
Z pomocą przyjdą dzielnicowi
Osoby, które nie posiadają dostępu do Internetu, a będą chciały nanieść zagrożenie na mapę, mogą korzystać z pomocy dzielnicowych. Każdy dzielnicowy będzie miał dostęp do aplikacji i będzie mógł wprowadzić informacje przekazane przez mieszkańca.
Informacje wprowadzamy anonimowo
Wszystkie informacje zamieszczamy na mapie anonimowo. Nie ma konieczności podawania imienia i nazwiska oraz jakichkolwiek innych danych. Wyjątkiem będą wpisy, celowo wprowadzające policjantów w błąd.
– Zdajemy sobie sprawę, że będą się pojawiać informacje o nieistniejących zagrożeniach. Jeśli ktoś nagminnie będzie nas wprowadzał w błąd, musi się liczyć z konsekwencjami. W takich przypadkach będziemy identyfikować komputer, z którego został dokonany wpis. Pozostali użytkownicy aplikacji pozostaną anonimowi – wyjaśnia komendant Michalski.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa będzie dostępna na stronie www.lodzka.policja.gov.pl
„Moja komenda” na smartfonie
Uzupełnieniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest aplikacja „Moja komenda”, którą można zainstalować w smartfonie.
– Można tam znaleźć m.in. szczegółowe informacje na temat danej komendy policji, jej dane adresowe oraz wykaz dzielnicowych – mówi zastępca komendanta Dariusz Szulc.
xxx
16 września 2016 r. w godz. 9.00 – 11.00 przy placu 3 Maja w Radomsku pojawi się specjalny radiowóz policyjny, w którym będzie można zapoznać się z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa i przetestować jej funkcjonalność.