Lipa powstańców styczniowych na Cmentarzu Starym w Radomsku przeszła zabiegi pielęgnacyjne

Reklama

Znajdująca się na Cmentarzu Starym w Radomsku “Lipa Powstańców” jest pomnikiem przyrody oraz pamiątką poległych w powstaniu styczniowym. Drzewo zostało poddane kompleksowej pielęgnacji oraz zabezpieczone stalowymi linami. A wszystko po to, by kolejnym pokoleniom przypominała o pochowanych pod nią powstańcach.


Wykonane prace i zabiegi pielęgnacyjno – chirurgiczne przy pomniku przyrody wyeliminują zagrożenie dla osób odwiedzających cmentarz, istniejących nagrobków, kaplicy oraz w znaczący sposób wpłyną na zachowanie cennego drzewa.

Udało się doprowadzić do budowy pylonu żelbetowego, który został wmurowany w ziemie na głębokość 7 metrów. Lipa została także zapięta na dwa wiązania stalowe, a pomiędzy dwoma odnogami wiązanie opasowe o udźwigu 8 ton. Wiązania stalowe instalował Marek Kubacki, który zajmował się tym drzewem od 1989 roku. Biorąc pod uwagę całość konstrukcji, mamy nadzieję, że przez kolejne stulecia to drzewo będzie przypominać o powstańcach, którzy zostali tutaj w zbiorowej mogile pochowani – wyjaśnia dendrolog Ernest Rudnicki.

Należy podkreślić, że drzewo zostało poddane zabiegom pielęgnacyjnym i zabezpieczone w innowacyjny sposób, jako pierwsze w kraju.

W spotkaniu wziął także udział zarządca cmentarza Roman Walas, który podkreślił, że Cmentarz Stary jest doceniany za dbałość o istniejący drzewostan oraz okazy drzew znajdujące się na jego terenie, co stanowi ewenement w skali kraju.

Przy pomniku przyrody zainstalowano także pamiątkową tablicę.

Całkowity koszt zabezpieczenia i pielęgnacji najstarszego okazu dendroflory Radomska to ponad 60 tys. zł (dotacja urzędu miasta wyniosła 38 tys. zł, a Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ok. 17 tys. zł).

Ta lipa jest ważnym drzewem dla miasta, zasadzonym na grobach powstańców styczniowych. Należy ją chronić, dlatego nie mięliśmy żadnych wątpliwości przy dofinansowaniu tej inwestycji – stwierdza prezydent Jarosław Ferenc.


Czytaj też: „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku”. W Radomsku ruszają zapisy na bezpłatne treningi

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD