Łódzcy Terytorialsi w walce z koronawirusem

Reklama

W nocy z wtorku na środę na wniosek Ministerstwa Zdrowia żołnierze z 91blp w Zgierzu 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej przewieźli transport testów, które trafią do placówek i podmiotów medycznych w całym kraju. Było to kolejne zadanie, które łódzcy Terytorialsi wykonywali na rzecz Ministerstwa Zdrowia.

W akcji zaangażowanych było kilkunastu żołnierzy 91 batalionu lekkiej piechoty oraz podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej wspierający w dobie pandemii 9Łódzką Brygadę OT.

We wtorek w godzinach nocnych, na Lotnisku Cargo Warszawa-Okęcie, 24 palety z testami zostały załadowane na dwie wojskowe ciężarówki i busa – opowiada nam dowódca 91 batalionu lekkiej piechoty ppłk Marcin Markiewicz. – Następnie przewieźliśmy je do Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno–Przeciwepidemicznych w Porębie k. Zduńskiej Woli. Każdego tygodnia łódzcy Terytorialsi przewożą materiały medyczne różnego rodzaju z Agencji Rezerw Materiałowych i przekazują je do placówek medycznych oraz w inne wskazane miejsca – mówi mjr Arkasdiusz Rubajczyk Oficer Prasowy 9ŁBOT. – Tego rodzaju transporty, jak ten z testami na pewno będą się jeszcze odbywały a my jesteśmy w pełnej gotowości aby takie zadania realizować. – dodaje.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. – Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego – mówi.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida oraz iOS w sklepach Google Play i App Store.
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD