LUDZIE BOGA W OBIEKTYWIE MARCINA KWARTY

Reklama

O codziennym życiu mieszkańców prawosławnego klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej może opowiadać godzinami. Nic dziwnego, spędził tam 5 lat swojego życia. Mnisi i ich codzienne życie, począwszy od modlitwy, a na pracy skończywszy zafascynowali go do tego stopnia, że postanowił poświęcić im wystawę o bardzo wymownym tytule „Ludzie Boga”.

– Na pierwszym miejscu u prawosławnych mnichów zawsze jest praca i modlitwa. Przyświeca im maksyma, że bez pracy nie ma kołaczy. Innymi słowy: jedzą zasadzone przez siebie ziemniaki, hodują kury tylko dla jaj, a krowę dla mleka, bo nie jedzą mięsa. Jedzą za to ryby – zauważa autor zdjęć Marcin Kwarta.

Na wystawie otwartej dziś w galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku można zobaczyć mnichów właśnie przy modlitwie i przy pracy. – Zdjęcia pokazują życie cerkiewne, modlitwę i pracę, czyli to, co chciałem z nich wydobyć. Każde zdjęcie ma drugie dno – zauważa autor wystawy.

Artysta przebywał w klasztorze św. Onufrego w Jabłecznej w latach 2009-2014. Stało się to możliwe dzięki przyjacielowi o wielkiej artystycznej duszy – Zdzisławowi Wiatrowi.

– Podczas wieczornych rozmów o sztuce zwierzyłem się Zdzisławowi, że chciałbym sfotografować życie prawosławnych mnichów, ale nie wiem, jak do niech dotrzeć. Zdzichu wziął telefon i po kilku minutach usłyszałem: „jutro jedziemy do Jabłecznej”… – wspomina M. Kwarta.

Wystawa „Ludzie Boga”, na którą składa się 15 zdjęć jest efektem fotograficznego projektu, którego realizacja wciąż trwa. – Zacząłem od prawosławia, będzie jeszcze judaizm oraz katolicyzm – mówi Marcin Kwarta.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD