Select

Łukasz Więcek rezygnuje z funkcji dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku

Polonaisse

Łukasz Więcek złożył rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku. We wtorek (5 kwietnia) wydał oświadczenie, w którym opisał powody swojej decyzji. Wśród wymienionych znalazły się m.in. brak reform w publicznych służbach zatrudnienia, a także osobiste plany polityczne. Łukasz Więcek jest miejskim radnym Koalicji Obywatelskiej.

Natomiast funkcję dyrektora PUP pełnił od 2014 roku. Swoje obowiązki będzie pełnił jeszcze do końca kwietnia. Zarząd powiatu radomszczańskiego będzie musiał ogłosić na to stanowisko konkurs.

Pełna treść oświadczenia:

Czas na zmiany. Po 8 latach pełnienia funkcji dyrektora PUP w Radomsku złożyłem wniosek o rozwiązanie umowy o pracę. Jest kilka powodów tej decyzji, trudno powiedzieć, który jest najważniejszy.
Tak jak wspomniałem wcześniej jestem dyrektorem PUP od ośmiu lat. To wystarczająco długo. Uważam, że politycy i samorządowcy powinni traktować takie funkcje czasowo i zadaniowo. Wielkim błędem jest nasze przywiązanie do danego stanowiska, ponieważ z czasem utrzymanie się na nim staje się celem samym w sobie. Spotkałem wielu polityków, którym strach przed utratą pracy przesłonił oczy, pozbawił zasad i „złamał kręgosłup”. Każdy samorządowiec powinien co jakiś czas wrócić do realnej gospodarki, otworzyć działalność gospodarczą lub pracować w prywatnej firmie, by nie stracić kontaktu z rzeczywistością.
Ważnym powodem mojej rezygnacji jest brak realnych reform publicznych służb zatrudnienia. Urzędy Pracy działają na podstawie ustawy, która była tworzona, kiedy bezrobocie wynosiło prawie 20%. Od lat kolejni ministrowie obiecują wprowadzenie reform, które usprawniłyby działanie systemu walki z bezrobociem. Przykładem tego jest chociażby brak konieczności rejestracji w PUP w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Nie udało się zrealizować tego kluczowego postulatu, przez co poziom fikcji wokół stopy bezrobocia, tzw. szarej strefy i realnej walki z bezrobociem jest coraz wyższy.
Kolejny powód związany jest ze sferą polityki. Jak doskonale wiecie, w ubiegłym roku zmieniła się koalicja w powiecie. W koalicyjnym porozumieniu radnych Koalicji Obywatelskiej zastąpili radni PiS i rozpoczęła się karuzela stanowisk. KO przeszła do opozycji. Nie musiałem się obawiać utraty pracy, ponieważ przed zwolnieniem chroni mnie mandat radnego. Ale chowanie się za mandatem nie jest w moim stylu – oceniam ten rodzaj działań jako „polityczne cwaniactwo”.
Ostatni powód to polityczne plany. Od 16 lat biorę bardzo aktywny udział w życiu samorządowym. I choć polityka bywa czasem brudna, zmienić ten system można tylko będąc jego częścią. Nie ukrywam, że lubię działać społecznie i zmieniać na lepsze zastaną rzeczywistość — i chcę robić to nadal, oczywiście o ile wyborcy mi na to pozwolą. Zamierzam się przygotowywać do wyborów, które odbędą się jesienią przyszłego roku. To ważny dla nas wszystkich moment. Chcę to zrobić dobrze i dokładnie, a to wymaga czasu.
Od maja zamierzam wrócić do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W PUP zostawiam zgrany, kompetentny i zaangażowany zespół, któremu często obrywa się za wady systemu. Za wspólne 8 lat serdecznie wszystkim dziękuję.

CZYTAJ TEŻ: Nowe zasady działania punktu informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD