MARIAN BERESKA ODZNACZONY POŚMIERTNIE

Reklama

W Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach odbyło się XV Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. W ramach uroczystości wręczono prestiżowe nagrody w postaci pierścieni i dyplomów zasłużonym polskim kolekcjonerom. Wśród pięciu nagrodzonych znalazł się również, zmarły pod koniec ubiegłego roku, radomszczanin Marian Józef Bereska.

fot. Barbara SolarewiczHonorową Nagrodą Hetmana Kolekcjonerów Polskich w imieniu swojego nieżyjącego dziadka, odebrał wnuk, Szymon Bereska. Wspomnieć należy, że Marian Józef Bereska był prekursorem zorganizowanego ruchu numizmatycznego w Radomsku, filatelistą, miłośnikiem historii i pamiątek regionu radomszczańskiego, autorem artykułów o tematyce kolekcjonerskiej, projektantem
i pomysłodawcom wielu emisji medali, nadruków okolicznościowych na banknotach oraz kartek pocztowych związanych z powiatem radomszczańskim i Radomskiem. Należy również podkreślić, że dla Mariana Józefa Bereski w czasie gdy prowadził działalność upowszechniającą filatelistykę i numizmatykę bardzo ważna była współpraca z młodzieżą.
To z Jego inicjatywy powstało pierwsze w Polsce Młodzieżowe Koło Numizmatyczne przy Publicznym Gimnazjum Numer 1 im. Jana Pawła II w Radomsku, pod merytoryczną opieką oddziału radomszczańskiego PTN im. Leszka Czarnego. W uznaniu wiekopomnych zasług wniesionych w rozwój numizmatyki polskiej i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego na VIII Walnym Zjeździe Delegatów PTN w Gorzowie Wielkopolskim w roku 2007 jednogłośnie zaakceptowano kandydaturę Mariana Józefa Bereski do nadania Godności Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Tym sposobem stał się pierwszą i jak dotąd jedyną osobą z Radomska posiadającą tak zaszczytny tytuł. Marian Józef Bereska był wychowawcą i promotorem wielu osób, które obecnie kontynuują jego misję rozpowszechniania zamiłowania do gromadzenia i ochrony przed zniszczeniem przedmiotów historycznych. Dzięki spotkaniu na swojej drodze życiowej tak szacownego pedagoga wielu pasjonatów numizmatyki z całej Polski może w sposób rzetelny i uczciwy rozwijać w pełni swe kolekcjonerskie zainteresowania.

Honorowa Nagroda Hetmana Kolekcjonerów Polskich im. Jerzego Dunin-Borkowskiego to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień kolekcjonerskich w Polsce, tym samym należy cieszyć się z powiększenia grona laureatów o kolejnego radomszczanina. Marian Józef Bereska nagrodzony został pośmiertnie srebrnym złoconym sygnetem numer 131.

Więcej informacji na temat uroczystości można znaleźć na stronie Muzeum w Krośniewicach: www.muzeumkrosniewice.pl

(informacja nadesłana)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD