Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, dziś Cię utopimy, bo nie chcemy zimy!
Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku w zeszłym tygodniu odwiedzili uczniowie radomszczańskich szkół podstawowych, m.in. uczniowie PSP nr: 2, 4 i 10, którzy przygotowywali się do dzisiejszego święta, czyli pierwszego dnia wiosny. W galerii muzeum zorganizowani „Wiosenne warsztaty tworzenia Marzanny”.
Marzanna symbol zimy
Obrzęd topienia Marzanny związany jest ze słowiańskimi wierzeniami pogańskimi. Wiązał się z cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej, tzw. z Jarymi Godami. Marzanna uosabiała boginkę śmierci, nazywana była „Marą”, „Morą”, „Śmiercichą”. Dawniej wykonywano kukłę ze słomy, którą ozdabiało się w odświętny strój. Gotową kukłę mocowano na kiju i specjalny orszak wynosił Marzannę ze wsi do pobliskiej rzeki. Niekiedy kukła była dodatkowo podpalana lub też rozbierana z ubrań – wszystko po to, aby przepędzić „uśmiercić” zimę, a pobudzić do życia przyrodę. Obrzęd ten miał za zadanie zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.
Jak widać na załączonych zdjęciach, tworzenie Marzanny jest kultywowane. Jednak ma zupełnie inny wymiar. Jest to przede wszystkim dobra zabawa dla dzieci, które żegnają w ten sposób zimę, a witają wiosnę.
Czytaj też: Zaproszenie na rozpoczęcie sezonu wiosennego na rowerach!