„MECHANIK” PODSUMOWAŁ UNIJNY PROJEKT

Reklama

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku podsumowano projekt „Mobile applications to ease learning for students”. Działania w ramach projektu trwały dwa lata. Uczniowie „Mechanika” odwiedzili trzy państwa – Rumunię, Turcję oraz Grecję, gościli także swoje koleżanki i kolegów z zagranicy. Poznawali odmienne kultury oraz miejsca, a przede wszystkim realizowali główny cel, jakim było tworzenie aplikacji mobilnych ułatwiających uczenie się.

 

Po pierwsze Polska

Pierwsze spotkanie wielokulturowe w ramach projektu odbyło się w Polsce w lutym 2018 roku. Wówczas uczestnicy po raz pierwszy zetknęli się z platformą App Inventor 2, służącą do tworzenia aplikacji mobilnych. Warsztaty prowadzone w języku angielskim okazały się owocne, gdyż dały uczniom solidne podstawy do tworzenia aplikacji mobilnych. „Mechanik”, jako szkoła goszcząca zapewniła ponadto liczne atrakcje dla zagranicznych uczniów – odbyła się wycieczka do Krakowa oraz do Częstochowy, warsztaty w Muzeum Regionalnym w Radomsku, zajęcia kulinarne (robienie tradycyjnych pierogów), uczniowie „Mechanika” przygotowali też pokaz tańca – krakowiaka. Goście chwalili bogaty program przygotowany przez szkołę z Radomska.

Po drugie Rumunia

Kolejne spotkanie odbyło się w maju 2018 roku w miejscowości Miroslawa w Rumunii. Zajęcia z tworzenia aplikacji mobilnych weszły na wyższy poziom, ale każdy z uczniów podążając za kolejnymi krokami potrafił wykonać zadania warsztatowe. Rumuni zapewnili także liczne atrakcji kulturalne, m.in. wycieczkę do Suczawy, gdzie znajduje się średniowieczny zamek, do miejscowości Kaczyki (mieszcząca się tam kopalnia soli była zakładana przez polskich osadników), ludową sztukę teatralną oraz zwiedzanie pięknego pałacu w Jassy. Szkoła goszcząca kształciła w zawodach związanych z rolnictwem oraz weterynarią, więc uczestnicy projektu mogli także zwiedzić farmę i stajnię z końmi. Do Rumunii poleciało pięcioro naszych uczniów oraz dwoje nauczycieli.

Po trzecie Turcja

W październiku 2018 roku czworo uczniów oraz dwoje nauczycieli z Mechanika uczestniczyło w spotkaniu wielokulturowym w Stambule w Turcji. Szkołą goszczącą była Ege Bilim Koleji – placówka kształcąca w zawodach medycznych. Podczas warsztatów z App Inventora stworzona została aplikacja „Kółko i krzyżyk”, wykorzystująca zaawansowane funkcje platformy. Turcja zaskoczyła nas wielokulturowością, gdzie ściera się dorobek cywilizacyjny Europy i Azji. Uczestnicy projektu zwiedzili słynną świątynię Hagia Sofia, popłynęli przez Bosfor na Wyspy Książęce oraz mieli okazję spróbować lokalnych przysmaków, jakże odmiennych od tego, co oferuje Stary Kontynent.

Po czwarte Grecja

Ostatnie spotkanie wielokulturowe odbyło się w marcu tego roku w Grecji, w miejscowości Komotini. Pięcioro uczniów Mechanika miało tam trudne zadania do wykonania – byli prowadzącymi warsztaty z tworzenia aplikacji mobilnych w App Inventorze. Co istotne, warsztaty te prowadzili dla swoich koleżanek i kolegów z Grecji, Rumunii oraz Turcji w języku angielskim. Doskonale sobie jednak poradzili, czego efektem są w pełni sprawne aplikacje na smartfony. Jedna z tych aplikacji jest dostępna w Google Play i każdy kto ma telefon z systemem Android może ją za darmo pobrać na swój telefon. Nosi ona nazwę Hit-or-miss. W Grecji uczestnicy zobaczyli m.in. ruiny starożytnego amfiteatru, zwiedzili klimatyczne kościoły prawosławne, pojechali do słonecznej nadmorskiej Kavali, a także przechadzali się wąskimi uliczkami w mieście Xanthi. Na pewno długo w pamięci pozostanie im także niesamowity koncert uczniów ze szkoły goszczącej, która kształci przyszłych muzyków.

I wreszcie podsumowanie…

Poniedziałkowe (10 czerwca) podsumowanie było okazją do przypomnienia społeczności szkolnej o zrealizowanych celach projektu. 14 uczniów, którzy odwiedzili Rumunię, Turcję oraz Grecję opowiadało o swoich wrażeniach, emocjach, a także zachęcało do brania udziału w tego typu inicjatywach. Jak podkreślali, korzyści są ogromne – nauka języka angielskiego, tworzenie przydatnych aplikacji mobilnych, poznawanie odmiennych kultur, zwiedzanie niesamowitych miejsc oraz nawiązywanie przyjaźni. W całościową realizację projektu zaangażowanych było w sumie kilkudziesięciu uczniów „Mechanika”. Koordynatorem projektu była Monika Teuber, a twórcą aplikacji mobilnych był Paweł Dudek, na co dzień nauczyciele „Mechanika”.

Projekt zrealizowany został przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.

(źródło: ZSP nr 1 w Radomsku)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD