Miasto kupi Kinemę? Radni przyjęli budżet na 2023 rok. Które drogi będą remontowane?

Reklama

Podczas sesji 21 grudnia radni przyjęli Wieloletnią Prognozę Finansową oraz budżet na rok 2023. Plan dochodów naszego miasta na rok 2023 wynosi 261 milionów złotych. Wydatki majątkowe to blisko 80 milionów zł. Za przyjęciem budżetu głosowało 11 radnych.


Na radomszczańskie drogi przeznaczone zostanie 47,5 mln zł

Jednym z ważniejszych zadań będzie przebudowa ulicy Reymonta od skrzyżowania z ul. Żeromskiego do tak zwanego „mostka” kolejowego łączącego ulice Reymonta i Sierakowskiego. Pierwsza część tego zadania, czyli rozbudowa ul. Żeromskiego została już zakończona. Na realizacje drugiej części zabezpieczono w budżecie 4,5 mln zł.

Dużym zadaniem będzie remont ulicy Obrońców Westerplatte, na który zabezpieczono ponad 2 mln zł. Zabezpieczono także środki m.in. na budowę chodnika na ulicy Gazowej i Św. Rocha, wykonanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Ciepłej i Brzeźnickiej, konserwację oczka wodnego i remont alejek w parku Solidarności oraz modernizację oświetlenia ulicznego na terenie miasta.

Blisko 17 mln zł w przyszłorocznym budżecie pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z czego największa część 6 mln zł przeznaczona zostanie na dalsze prace nad zagospodarowaniem Glinianek. Miasto w przyszłym roku na ten cel planuje ponad 10 mln zł. Zabezpieczono również 1,3 mln zł na budowę ośmiu budynków mieszkalnych przy ulicy Pana Tadeusza, w których powstanie ok. 140 nowych mieszkań komunalnych.

Miasto zakupi Kinemę?

Radni wyrazili również zgodę na nabycie przez urząd miasta prawa własności do nieruchomości, na której znajduje się budynek dawnej Kinemy. Po negocjacjach z likwidatorem OSP Radomsko kwotę zakupu ustalono na milion złotych.

Budynek Kinemy zmieniał się (1888, 1895, 1901, 1913, w latach 60. XX wieku), przystosowywano go do potrzeb sceny teatralnej, a z czasem przede wszystkim do funkcji kina. Ostatecznie oddano go do użytku 3 grudnia 1911 r. Działalność kinowa miała od tego momentu już dominować.

Budynek kina to jeden z nielicznych symboli miasta. Na szczególną uwagę zasługuję fakt, że kino działało tu praktycznie nieprzerwanie przez 100 lat. Od pierwszych seansów w 1910 r. aż do końca 2010, kiedy przestało działać. Niewiele jest w Polsce kin, mogących poszczyć się takim rodowodem.

Rok 2023 rokiem Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku

Ponadto rada podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2023 rokiem Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki, które będzie obchodzić stulecie działalności.

Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki w Radomsku jest jednym z najdłużej działających amatorskich zespołów muzycznych na terenie województwa łódzkiego. Początki istnienia zespołu odnaleźć można we wspomnieniach już z 1912 roku, lecz oficjalnie uznaną datą jest data zarejestrowania w 1923 r.


Czytaj też: Koniec zwężeń na A1 między Kamieńskiem i Piotrkowem Tryb. Pozostaje nadal ograniczenie prędkości

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD