MIESZKAŃCY W OBRONIE DRZEW DOPIĘLI SWEGO

Reklama

Cel jest jeden: ma być przyjaźnie, miło, a przede wszystkim zdrowo. Mając na uwadze to przesłanie radni miejscy na prośbę członków Obywatelskiego Komitetu „STOP wycince drzew w Radomsku” zobowiązali prezydenta miasta do aktualizacji strategii miasta poprzez wpisanie do niej zapisów kształtowania zieleni miejskiej oraz powstanie harmonogramu zarządzania zielenią w mieście.  Dokumenty mają powstać do końca roku.

Członkowie Komitetu pojawili się na sesji zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią. – Pod naszą petycją w obronie drzew tylko w ciągu 48 godzin podpisało się 186 osób. Moim zdaniem to ogromny sukces – zauważył przewodniczący Komitetu, Dawid Wawryka.

Idąc za ciosem zaapelował do radnych o podjęcie kroków mających na celu obronę miejskiej zieleni.  Dopiął swego.  Radni miejscy zobowiązali prezydenta do dwóch rzeczy. Po pierwsze, do aktualizacji strategii miasta poprzez wpisanie do niej zapisów kształtowania zieleni miejskiej. Dokument ma być zaktualizowany do końca roku. Po drugie, do opracowania wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Radomsku harmonogramu zarządzania zielenią w mieście. Dokument ten, który ma również powstać do końca roku, zgodnie z wolą radnych powinien zawierać  plan usuwania i pielęgnacji drzew, jak i plan nowych nasadzeń.  – Jestem ogromnie zadowolony. Naszym obywatelskim sprzeciwem udało się dzisiaj odnieść pierwszy sukces. Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę o korekcie strategii miasta, w której do tej pory nie było ani słowa o ochronie drzew –  skomentował na gorąco Dawid Wawryka.

Dopóki takie dokumenty nie powstaną Członkowie Komitetu zamierzają patrzeć władzy na ręce. – Uruchomiliśmy „pogotowie ratunkowe dla drzew w Radomsku”, czyli specjalny numer telefonu (501 842 936), pod który będzie mógł zadzwonić każdy, kto zauważy wycinanie drzew w Radomsku. Pogotowie sprawdzi, czy wycinka jest dokonywana zgodnie z prawem. Jeżeli trzeba będzie w bardziej drastycznych przypadkach jesteśmy gotowi fizycznie bronić drzew przed wycinką – mówi Wawryka.

A jak sprawę komentuje prezydent Radomska?  – Po pierwsze, dane zawarte w petycji są przekłamane. Po drugie, nie uważam, aby w Radomsku dochodziło do rzezi drzew. Nie uważam, aby beton wyparł zieleń.  Po trzecie, temat wycinki drzew jest medialny i dlatego tak wiele osób zaangażowało się w niego. I wreszcie po czwarte, nie zrobimy z Radomska rezerwatu przyrody i tego musimy mieć świadomość – mówi prezydent Jarosław Ferenc.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD