Młodzież z Wozniesienska odwiedziła Radomsko w ramach programu „Od Nikifora do Prymaczenko” [FOTO]

Reklama

Od 4 września Radomsko gości grupę młodzieży z Ukrainy, z partnerskiego miasta Wozniesiensk.


Dzieci z Ukrainy odwiedziły Publiczną Szkołę Podstawową nr 7, aby poznać swoich rówieśników i spędzić z nimi czas. Czekał tam na nich poczęstunek, zajęcia plastyczne, zabawy integracyjne, taneczne oraz konkurencje sportowe.

Młodzież przyjechała do Polski na realizację projektu „Od Nikifora do Prymaczenko – Polsko-Ukraińska Akademia Sztuk Pięknych” organizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Polsko–Ukraińska Wymiana Młodzieży 2024.

W kwietniu br. wniosek przygotowany przez Miejski Dom Kultury we współpracy z urzędem miasta, otrzymał 60 tys. zł na realizację powyższego projektu.

Celem projektu jest zapewnienie młodzieży z Polski i Ukrainy wzajemnego poznania się, wspólnego odkrywania podobieństw i odmienności kulturowych obu krajów oraz zdobywanie wiedzy na temat współczesnych realiów.

Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów plastycznych, przygotowujących młodzież do wykonania obrazów nawiązujących do kultury i tradycji Polski i Ukrainy, których inspiracją będzie twórczość Nikifora Krynickiego i Mariji Prymaczenko. W warsztatach uczestniczyć będzie młodzież z radomszczańskich szkół i partnerskiego miasta Wozniesiensk.

Poza warsztatami plastycznymi, zaplanowano również wycieczki, spotkania integracyjne, rozgrywki sportowe i zajęcia taneczne. Zwieńczeniem polsko-ukraińskiej współpracy będzie ogólnodostępna wystawa zaprezentowana w galerii MDK ostatniego dnia projektu, 12 września br.

Organizatorami projektu jest Miejski Dom Kultury i miasto Radomsko.


Twórczość Nikifora Krynickiego i Mariji Prymaczenko z pozoru naiwna i prymitywna, to wizualny świat ludzi i przyrody przenikający się wzajemnie i pobudzający wyobraźnię młodszych oraz starszych odbiorców sztuki. Twórczość tych artystów działających w tyglu wielu kultur – polskiej, ukraińskiej, łemkowskiej, a jednocześnie wykorzystujących samorodny talent, może być doskonałym przykładem dla młodego pokolenia. Z kolei jej poznanie i inspirowanie się przy tworzeniu własnych obrazów to doskonała forma integracji, tworzenie więzi i trwałych relacji młodzieży polskiej i ukraińskiej.



Czytaj też: Mundurowy sukces. Uczniowie szkól średnich laureatami konkursu „Miednoje – pamięć nie dała się zgładzić”

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD